Začala stavba nové Trojské lávky, má být odolnější i širší

Zdroj: Hlavní město Praha

Ve čtvrtek začala stavba nové Trojské lávky. Vyjde na 128 milionů korun a bude širší i odolnější. Po lávce spojující Císařský ostrov s protějším břehem bychom se měli projít na konci příštího roku.

Vizualizace Trojské lávky

V oblasti, kde má být vybudována nová lávka zatím funguje jen přívoz, kvůli zřícení staré během povodní. Podle původních plánů měla být stavba dokončena již příští léto, avšak delší příprava způsobila zpoždění. Projekt má na starosti firma Stavby mostů Praha (SMP).

Termín odevzdání je na podzim příštího roku, v říjnu. Máme obrovskou tradici ve výstavbě mostů. Jsme rádi za tuhle příležitost a chceme se tady předvést,

uvedl při zahájení ředitel divize Velké projekty společnosti SMP Jiří Bažata. Stavba bude mít podle něj nejen rozdílný vzhled od té původní, ale bude mít i jinou konstrukci.

Bude to obloukový spojitý nosník z ocelového profilu z potrubí o průměru 913 milimetrů,

popsal. Hlavní devízou rozdílné konstrukce bude snazší kontrola bezpečnosti lávky, díky dobré viditelnosti všech částí mostu. Bude i odolnější vůči povodním. Právě špatná viditelnost všech částí mostu způsobila pád staré lávky. Kontroloři totiž jen obtížně zjišťovali korozi předpjatých lan, která se stala nakonec osudná.

Původní Trojská lávka

 Je navržen tak, aby čelil povodňovému stavu. Celá lávka je konstrukčně umístěna nad úroveň dvacetileté povodně a je geometricky upravena tak, aby se u pilířů při povodni nevytvářely víry. Pokud by však, nedej bože, přišla větší povodeň, jako třeba v roce 2002, v části, kde bude lávka pod hladinou, se sklopí zábradlí,

řekl Bažata. Nová verze Trojské lávky bude i širší než její předchůdkyně. Podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherra bude mít na šířku čtyři metry a pohodlně se tam vejdou cyklisté, pěší a klidně i maminky s kočárky. Auta po ní jezdit nebudou, ale kdyby cokoliv, lávka unese sanitku i hasičské auto do 3,5 tuny. Dlouhá bude 250 metrů.

Podle náměstka stavba nijak nenaruší fungování přívozu.