Děti a mladiství na Přerovsku a Olomoucku zneužívali léky

Ilustrační foto

V létě se podařilo odhalit přerovským kriminalistům osm desítek dětí a mladistvých, kteří zneužívali léky na předpis. Ty mají při užití zdravým člověkem účinky jako drogy. Buď je brali rodičům, nebo léky měli na předpis a dávali je kamarádům. Distribuci odhalili na Olomoucku i Přerovsku.

Jednalo se o léky Xanax a Ritalin, které jsou určeny pro hyperaktivní děti. Z osmi desítek dětí, které tyto léky zneužívali, je jich v trestním řízení třináct. Jsou ve věku čtrnáct až dvacet let, jak uvedl ve čtvrtek Michal Hradil z územního odboru policie v Přerově pro novináře. Některé případy byly odloženy kvůli příliš nízkému věku dětí.

Celkem do této, řekněme, kauzy bylo zapojeno a vyslýcháno zhruba 80 nezletilých a mladistvých osob nebo osob ve věku kolem 20 let,

také uvedl. U zdravých jedinců mají léky povzbuzující účinky, jsou tedy srovnatelné s drogami.

Mladiství se v momentě, kdy nějaké drogy získali, chtěli pochlubit. Fotili se s drogami a posílali to dalším osobám s nabídkou prodeje nebo společného užití,

dodal Hradil. Dále policie uvedla, že léčiva braly děti buď rodičům nebo je získaly od svých kamarádů, kteří skutečně problémy mají, ale léky neužívají Oba typy je možné objednat na internetu, přičemž jedna tableta stojí asi sto korun.