Bude sněžit. Komplikace se dají očekávat hlavně v dopravě. Na horách jsou vyhlášeny třetí stupně lavinové aktivity

Příštích deset dní může napadat zejména v horských oblastech místy až metr sněhu. Podle serveru WINDY.com se dá očekávat silné sněžení po celé Evropu.

V nižších oblastech pak sníh komplikuje dopravu. Ve čtvrtek večer havaroval sypač a hned za ním autobus u Zlatníku na Praze západ.

Autobus ve škarpě

K nehodě došlo před 20. hodinou na silnici mezi Libní a Zlatníky na Praze západ. Sypač se převrátil na bok do pole. Řidiče museli vytáhnout hasiči, poté skončil v péči záchranářů, kteří ho po ošetření převezli do nemocnice.

Hned za sypačem zapadl zadním kolem mimo silnici i linkový autobus. Tomu musel zpět na silnici pomoci vyprošťovací vůz.

Špatně sjízdná je dálnice D1 u Vysočinu. Tady již tradičně komplikují dopravu kamiony, které uvíznou na uježděné vrstvě sněhu.

Výstrahy platí pro  Šumavu, Českomoravskou  vrchovinu, v Jizerské hory, Jeseníky  a Beskydy. V Moravskoslezském a Zlínském kraji pak může silně sněžit i v polohách nad 400 metrů.

 

Nebezpečí hrozí na horách. Třetí stupeň lavinového ohrožení je aktuálně v Krkonoších. A okolo Luční boudy bude pokračovat minimálně do zítra.

Na hřebenech Krkonoš je okolo 100 cm sněhu. Za posledních 24 h napadlo 10 cm nového sněhu, za poslední periodu napadlo 50 cm nového sněhu. Sníh padal na ledovou krustu, za působení silného nárazového SZ větru (v nárazech až 30 m/s), který přemístil sníh na závětrné svahy. Zde se mohou vyskytnout laviny deskové. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až dolní části svahu. Zvýšená opatrnost na svazích nad 30°!

Platí 3. stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Obdobná situace je i v Jeseníkách. Tam je také lavinové nebezpečí na trojce. Díky vydatnému sněžení a silnému SZ větru se na závětrných svazích za posledních 24hodin uložilo více jak půl metru sněhu. Nevstupujte na svahy strmější 30°.

Převrácený sypač u Zlatníku na Praze západ

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..