Den v duchu stávky. Až čtvrtina českých škol se zúčastnila.

Zdroj: Twitter

Ve středu probíhala stávka učitelů za vyšší platy. Školské odbory uvedly, že zavřených je 1221 škol, 2743 omezilo provoz a asi tři tisíce údajně stávku podporují. Ministr školství Robert Plaga na to reagoval, že tyto počty neodpovídají skutečnosti.

Zaměstnanci škol se stávkou snaží dosáhnout dvou procentního navýšení tarifních mezd. Ty školy, které se stávky nezúčastnily se pozastavují nad načasováním stávky. Ředitel pražského gymnázia Omská, Miroslav Nápravník uvedl pro Novinky, že pedagogové stávce nerozumí.

Handrkování o dvě procenta, kdy se bavíme o stovkách, je v podstatě malicherné a nepodstatné.

Jde jim o to, že stát jim slíbil navýšení, které skutečně bude, avšak menší než bylo prvně řečeno. Většina učitelů spadá do platového rozmezí 28 tisíc až 38 tisíc, jak uvedlo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

V Česku je necelých 10 tisíc škol. Z toho se zúčastnila necelá čtvrtina českých škol. Stávky v jednotlivých regionech se liší, avšak podle dat odborářů se do ní nejčastěji zapojily střední školy.

Rozhodně to není tak, že odborářská stávka byla masově podpořena. To je iluze, kterou se snaží vytvořit pan Dobšík (předák školských odborů František Dobšík),

uvedl Plaga. Dodal také, že podle něj se řada učitelů připojila jen kvůli přidávání peněz do školství.

Vláda rozhodla, že platy se zvýší o osm procent, ale školy chtějí deset. Odbory bojují za jejich zvýšení na 130 procent průměrné mzdy, čehož chtěly docílit do roku 2020.