Datová schránka si získává čím dál víc příznivců a šetří čas

Zdroj: Internet

Datové schránky jsou v České republice již deset let. Aktuálně jich funguje asi 990 000 a využívá je 1,4 milionu lidí. Instituce a organizace musí podle zákona datové schránky využívat, avšak už 150 000 lidí si schránku zařídilo dobrovolně.

Zřízení si schránky má nespočet výhod. Uživatel si ji přizpůsobí téměř na míru. Může třídit zprávy podle data, lze si nastavit neomezenou platnost hesla, podávat faktury i daňová přiznání. Obsluhu si může uživatel nastavit individuálně podle svých potřeb a nabízených služeb stále přibývá.

Zdroj: mojedatovaschranka.cz

Velkou devízou je ušetření času. Schránka se zřídí zdarma online a skrze ni si může uživatel vyřídit úřední úkony jako je výpis z rejstříků, změny v katastru nemovitostí, žádost o rodičovský příspěvek dokonce i vystavení nových dokladů. Ten kdo datovou schránku používá se nemusí přizpůsobovat času úředních hodin státních orgánů či otevírací době. Stačí mít mobilní telefon nebo počítač a pohodlně z domu si například vyřídit nové doklady.

Letos schránky mají desáté výročí. Od 1. července fungovaly, avšak za oficiální začátek je považováno 1. listopadu 2009. Do té doby byly dobrovolné. Loni je dobrovolně používalo 24 000 lidí, ale letos je to už 26 000.

Úřady musí komunikovat přes datovou schránku ze zákona

Orgány veřejné moci mají povinnost komunikovat s lidmi či firmami. Zahrnuje to městské úřady, obecní úřady, policii, soudy a státní zastupitelství.