Zákaz kouření v restauracích nově platí i pro Rakousko

Zdroj: Internet

V Rakousku začal platit zákon, který zakazuje kouření v restauracích, barech a kavárnách. Kuřákům, které přistihne kontrola s cigaretou v ruce, hrozí pokuta 100 eur (2600 korun).

Rakouský parlament schválil zákon letos v červenci s tím, že proti hlasovali pouze poslanci pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Původní plán byl, že zákon vyjde v platnost už loňský rok v květnu, ale tehdejší koaliční vláda lidovců (ÖVP) a FPÖ příslušnou část  zákona zrušila. Letos v květnu se rozpadl kabinet v čele s kancléřem Sebastianem Kurzem a protikuřácký zákon se vrátil do hry.

Pokutován však nebude jen zákazník, který si cigaretu zapálí, ale i podnik, který nezasáhl. Provozovatelé mohou dostat pokutu až 10 000 eur (260 000 korun). Pokud kontrola narazí opakovaně na stejnou osobu, tak penále vzroste až na 1000 eur (26 000 korun).

Protikuřácký zákon se vztahuje na veřejné prostory, kde se zpracovává, servíruje, vyrábí nebo konzumuje jídlo a pití. Zákaz se však nedotkl jen cigaret ale i doutníků, elektronických cigaret a dokonce i vodních dýmek.

Mezinárodní studie ukazují, že gastronomie bez kouření snižuje srdeční infarkty v průměru o 15 procent, mrtvice o 16 procent a zápaly plic o 24 procent,

uvedl lékař Florian Stigler ze Štýrského Hradce, který očekává snížení návštěv lékaře během prvního týdne hned o 600 lidí.

V České republice platí protikuřácký zákon od května 2017.