Stát určí limity výše slevy na jízdné pro důchodce a studenty

Zdroj: cd.cz (České dráhy)

Sleva pro studenty a důchodce, kterou stát následně doplácí dopravci je 75 procent. Nově bude platit, že každá trasa bude mít limit výše slevy. U dražších jízdenek tak nebude muset stát proplatit slevu celou. Ve čtvrtek informovalo ministerstvo dopravy, že limit bude platit od prvního ledna příštího roku. 

Nové opatření nastavuje limit na cenu plného jízdného, z něhož se sleva odvozuje. Pokud by tedy cena jízdenky přesáhla nastavený ‚strop‘, sleva proplacená státem by byla nižší než 75 procent,

uvedlo ministerstvo dopravy. Stát je povinen doplácet dopravci částku, která je pro studenty či důchodce slevou. Díky „stropu“ se tak částky nevyšplhají tak vysoko, sleva tedy nebude tak velká.

Kdyby tedy například cena za jízdenku mezi Prahou a Ostravou dosáhla až 1200 Kč, stát podle nového stropu proplatí za slevu výrazně méně, a to maximálně 389 Kč,

stojí v tiskové zprávě ministerstva dopravy. Strop dále nastaví aktualizovaný cenový výměr ministerstva financí. Alena Schillerová ministryně financí sdělila Novinkám důvod, proč k regulaci slev dochází:

Byly identifikovány případy, že nastavené ceny jízdenek několikanásobně převýšily obvyklé hodnoty. Aby smysl těchto slev zůstal zachován, je potřeba zastropovat cenu jízdenek pro jejich výpočet.

Stát hradí tři čtvrtiny ceny z jízdenky. Čím vyšší je její cena, tím více peněz stát odvede dopravci. Server Zdopravy.cz poukázal na případ přepravce Leo Express, který během špičky prodával jízdenku z Prahy do Ostravy za 1109 korun, stát tak musel uhradit 831 korun.