Případ smrti Jana Masaryka se znovu otevřel

Kvůli nedávno objevenému zvukovému záznamu výpovědi policisty, státní zástupce nařídil minulý týden znovuotevření kauzy úmrtí československého ministra zahraničí Jana Masaryka (61). Policista byl totiž první na místě nálezu Masarykova těla v březnu 1948.

Tuto informaci předal Právu dozorový žalobce případu Michal Muravský z Městského zastupitelství v Praze. Případ bude již poněkolikáté řešit specializovaný Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) spadající pod policii.

Potvrzujeme, že minulý týden vydal státní zástupce pokyn policejnímu orgánu ÚDV, aby se nově se objevivšími tvrzeními zabýval ve vztahu k dosavadním skutkovým zjištěním a aby v této věci provedl další potřebné úkony trestního řízení,

řekl Právu Muravský. Dodal, že státní zastupitelství tak reaguje na publikovaná tvrzení poukazující na údajné nové poznatky týkající se okolností smrti Jana Masaryka z 10. března 1948. Myslel tím zveřejněnou nahrávku výpovědi již mrtvého policisty Vilibalda Hofmanna, který tělo viděl jako jeden z prvních.

Vilibald Hofmann byl ráno 10. března 1948 povolán do Černínského paláce jako první policista. Měl zajistit vchody a místo činu,

takto na nahrávku upozornil v říjnu Český rozhlas Plus, konkrétně badatelka Václava Jandečková. V záznamu datovaném 1968 také bylo, že s tělem Masaryka se po smrti manipulovalo a muselo být zpátky "naaranžováno" kvůli fotce, ale jinak než ležel původně.

To není původní snímek, to už je nebožtík upravený k fotografování,

znělo na nahrávce, kterou má k dispozici rozhlas. Jan Masaryk, syn československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, zemřel za záhadných okolností v noci z devátého na desátého března v Černínském paláci.