Novela o elektronických komunikacích sníží pokuty za změnu operátora

Zdroj: Sociální sítě

Senát má tento týden na stole novelu o elektronických komunikacích, kterou pravděpodobně schválí bez úprav. Sníží se pokuta, kterou zákazníci platí při přechodu k jinému operátorovi, rovněž se také zkrátí lhůta pro převod telefonního čísla.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) si od novely slibuje pokles cen. Novinkou je procentuální snížení pokut. Pokud chce zákazník přejít k jinému operátorovi, tak musí zaplatit dvacet procent z ceny, která zbývá do data konce smlouvy. Novela sníží pokutu ze 20 % stávajících na pouhých 5 %.

Změna se bude týkat také převodu nového telefonního čísla. To zpravidla trvá deset dnů, avšak novela jej zkrátí na dva pracovní dny.

Operátoři s novelou počítali. Tiskový mluvčí Vodafone Marek Steiger uvedl, že operátor podporoval rychlou přenositelnost čísel už v roce 2006:

Stejně tak Vodafone vždy podporoval jednoduchou změnu poskytovatele. Závazkové smlouvy zavedl až v roce 2012, jelikož regulační prostředí tehdy neumožňovalo smlouvy bez závazků udržet.

Novela vyjde v platnost v dubnu příští rok namísto plánovaného ledna. Poslanci schválili odklad kvůli průtahům legislativního procesu a aby měli operátoři čas připravit se na tyto změny.