Doktoři i lékárny jsou bez vakcín na chřipku

Zdroj: Internet

Vakcíny na chřipku chybí lékařům i lékárnám. Lék proti chřipce sice na trhu je, ale v nedostatečném množství. Podle distributorů jsou zásilky léků na cestě, jelikož musí dorazit před začátkem očkovací sezony.

Stále platí doporučení nechat se proti chřipce očkovat. První várka vakcín do Česka už dorazila, a tak vyvážila nedostatek léků. Lékaři i lékárny zjistily, že léků není dost a nemůžou očkovat, jelikož potřebují více vakcín. Druhá část léčiv má dorazit až za čtrnáct dnů.

15. listopadu bude přivezena další várka,

uvedla mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. I podle ní je nedostatek léků zapříčiněn tím, že lékárníci objednávali vakcíny podle výkazu z minulého roku.

Dopředu jsme se vakcínami zásobili, takže tu nemáme problém. Nemáme zatím Vaxigrip, který má dorazit v listopadu.

uvedla dětská lékařka z Olomouckého kraje.

Podle hygienické stanice je na území hlavního města Prahy podáváno hlášení od 102 lékařů, kteří registrují celkem 165 714 pacientů. Sledují akutní onemocnění postihující dýchací cesty a chřipku. Nejvíce chřipka cestuje mezi školními dětmi a lidmi nad šedesát let. Na území Prahy se tento týden mírně snížila nemocnost o 2,9 procent.

Zdroj: hygpraha.cz

Na území České republiky byly zachyceny první chřipkové viry, chřipky A, jak na svých webových stránkách uvádí hygienická stanice hlavního města Prahy.

U sousedů k dispozici

Zatímco Česko nemá dostatek léků, Německo jich má dost. Vakcíny, které nejsou dostupné u nás se dají objednat z Německa. Háček je v tom, že si je musíte vyzvednout sami a zaplatíte asi dvakrát tolik.

Dostupnost léků si můžete snadno ověřit na webových stránkách SÚKL ZDE.

 

Jak chřipce předcházet

Kontakt s nemocným na vzdálenost minimálně jeden metr

Umývání rukou hlavně po kýchání a kašli

Očkování

Dostatek odpočinku

Hodně vitaminu C