Zavedení eutanazie v České republice? Prezident by zákon vetoval

Zdroj: Internet

Se zavedením eutanazie v České republice přišla poslankyně Věra Procházková (ANO). Její návrh podpořili zatím jen Piráti. Poslanci nejsou z návrhu nadšeni a varují, že by se toho mohlo zneužít.

Návrh o zavedení dobrovolné smrti připravuje část poslanců z hnutí ANO a Piráti. Hotový pak bude na jaře příštího roku. V minulosti už několikrát legalizace eutanazie neprošla. Nedávno se ve sněmovně konaly dva semináře, kde argumentovali poslanci pro i proti návrhu.

Pro mě je důležitá svoboda volby. I člověk v závěru smrtelné nemoci by měl mít svobodu volby o konci svého života a společnost by měla jeho vůli respektovat. Zásadní je pro mě, že žádný lékař nebude mít povinnost eutanazii provádět a pacient může učinit svou žádost pouze na základě všech informací o možnostech v terminálním stádiu nemoci,

uvedl poslanec Lukáš Bartoň (Piráti), který se podílí na přípravě návrhu. Průzkumy ukazují, že eutanazie není tabu. Průzkum České lékařské komory ukázal, že s eutanazií souhlasí 55 procent lékařů a 70 procent sester. Co se týče pacientů, tak agentura CVVM letos v červnu uvedla, že pro je 66 procent lidí, z toho 25 procent uvedlo, že rozhodně ano.

Považujeme to za opakující se evergreen. Někteří politici bez témat se tím snaží pouze zviditelnit. Spíše je to odvádění pozornosti od příčiny. Když někdo volá po eutanazii, tak většinou z pocitu toho, že něco nefunguje. Jako příklad můžeme uvést podfinancované obory u hospiců a následných péčí. Nemáme ani všude zavedená centra bolesti,

řekl lékař a tiskový mluvčí komory Michal Sojka pro Echo24. Dodává, že dobrovolná smrt bývá problém zdravých lidí, jelikož nemocní většinou začnou bojovat a chtějí žít dál.

K návrhu se vyjádřil i prezident Miloš Zeman skrze svého tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka na Twitteru.

Legalizace eutanazie proběhla už v Nizozemsku, Lucembursku, Belgii, Kanadě a v některých státech USA.