Moskva varuje: Věznice s teroristy Islámského státu kvůli invazi Turecka nikdo nehlídá

Zdroj: Twitter

Kvůli turecké ofenzivě je dvanáct věznic s islámskými radikály bez dozoru. Upozornil na to v pondělí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Od čtvrtka platí mezi Kurdy a tureckou armádou pětidenní příměří, které vyjednal viceprezident Spojených států Mike Pence.

Kurdské jednotky na severu Sýrie střežily věznice se zajatci až do 9. října, kdy začala Ankara ofenzivu. Ruský ministr obrany také zmínil, že ve věznicích nejsou jen islámští radikálové, ale i zahraniční, kteří se mohou pokusit o útěk a návrat do zemí svého původu.

Vojáci ruské a syrské armády začali zaujímat místa Kurdů, kteří se stáhli. Dohoda mezi USA a Tureckem spočívá v tom, že se kurdské jednotky stáhnou ze stanoveného prostoru. Mají na vyklizení pět dní, které končí úderem desáté hodiny tureckého času (21:00 středoevropského času), jak uvedl zdroj z turecké armády podle idnes.cz. Pokud se Kurdové nestáhnou, Turecko ofenzívu obnoví, varoval turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Turecká armáda upozornila, že pozorně sleduje stahování kurdských jednotek ze severu Sýrie. Zaznamenala odjezd bojovníků ve 125 autech. Objevily se také podezření, že Kurdové příměří opakovaně porušovali. Çavuşoglu tvrdí, že jej porušili ve třiceti případech a Turci reagovali odvetou.

V úterý se má sejít turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s ruským prezidentem Vladimirem Putinem kvůli jednání o Sýrii. Erdogan chce na severu Sýrie vybudovat bezpečnou zónu pro návrat syrských uprchlíků z Turecka.