Spojené státy si chtějí odvést své jaderné zbraně z turecké základny

Zdroj: Internet

Spojené státy mají na turecké letecké základně Incirlik uložených padesát jaderných bomb. Základna je kousek od syrských hranic. Američané by si rádi bomby odvezli, kvůli rostoucímu napětí mezi Ankarou a Washingtonem s ohledem na tureckou invazi do Sýrie, jak uvedl v pondělí list The New York Times.

Dva zdroje z amerických ministerstev zahraničí a energetiky uvedly, že hledají způsob, jak nálože z Turecka odvést.

Odletět s nimi z Incirliku by znamenalo de facto konec americko-tureckého spojenectví. Ponechat je tam představuje jadernou nestabilitu, která se měla eliminovat už dávno,

uvedly zdroje podle Novinky.cz. Informace, že jsou bomby B61 na základně Incirlik je pouze obecný předpoklad, jelikož Pentagon přesné umístění tají. Sloužily Turecku k odstrašování Ruska. Kvůli politice tureckého prezidenta Erdogana, který vede rozsáhlou invazi do Sýrie, mají Státy obavy o uskladnění nálože. USA nyní hrozí daní na dováženou tureckou ocel a už uvalily sankce na některé vysoké turecké představitele.

Turecko nemá vlastní jaderné zbraně a není mu to umožněno, což připomněl list The Times Of Israel.

Některé země mají rakety s jadernými hlavicemi, a ne jednu nebo dvě. Ale my je mít nemůžeme. To nemohu přijmout. Na světě není rozvinutý národ, který by je neměl,

prohlásil Erdogan, přestože většina vyspělých zemí atomové zbraně nemá.

Barbora Prchalová, Aktu.news

B61

Jaderná puma B61 je jadernou verzí svého konvenčního protějšku BLU-113. Jedná se o termonukleární zbraň, která byla vytvořena v Národní laboratoři Los Alamos pod názvem TX-61 v roce 1963. Je zařazena do kategorie jako hluboko do země pronikající puma, která je schopná zničit i ty nejhlubší a nejodolnější podzemní bunkry. Server globalsecurity.org uvádí, že v současnosti mají Spojené státy cca 400 bomb tohoto typu. Polovina z nich je rozmístěna po Evropě mezi spojenci NATO.