Růst světové ekonomiky bude nejslabší od finanční krize

Zdroj: Internet

Nejistá ekonomická situace. V úterý na tuto problematiku upozornil Mezinárodní měnový fond, který odhadl snížení letošního růstu globálního hrubého domácího produktu (HDP) z 3,2 procent na tři, přičemž loni ekonomika vzrostla o 3,6 procent.

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) vznikla nejistota kvůli obchodní válce mezi Čínou a USA. Byl by to nejslabší ekonomický růst od krize z roku 2008. Kvůli uvalování cel došlo téměř ke stagnaci globálního obchodu. Hlavní ekonomka, Gita Gopinathová tvrdí, že hlavní politickou prioritou by mělo být odstranění obchodních bariér.

Takové kroky mohou významně zvýšit důvěru v ekonomiku, podpořit investiční aktivitu, zastavit pokles v obchodu a výrobě i posílit globální ekonomický růst,

dodala ekonomka. MMF uvedlo také jako příčinu zpomalení růstu zvýšenou geopolitickou nejistotu, rostoucí obchodní bariéry a strukturální faktory, tedy stárnutí populace ve vyspělých zemích či nízký růst produktivity.

Fond také predikoval, že HDP České republiky se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta a příští rok o 2,6 procent.

Vzájemná vlna cel mezi Čínou a USA

Takzvaná obchodní válka mezi těmito velmocemi trvá už od března 2018. Od té doby na sebe země vzájemně uvalují cla a tvoří nejistou ekonomiku. Donald Trump tehdy podepsal první dekret o clech na čínský dovoz.

Američané odkládají další vlnu cel, ale ponechali si možnost je kdykoliv uvalit, na což je Čína samozřejmě připravená.

 

Barbora Prchalová, Aktu.news