Turecko dobylo město Sulúk. Zabili přední syrskou političku.

Zdroj: Twitter

Město Sulúk je jeden z hlavních cílů Turků. Spolu se syrskými spojenci v neděli obsadili část hraničního města. Povstalci bojující po boku tureckých vojáků zabili nejméně devět civilistů a přední syrskou političku, jak uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Ze zajateckého tábora Ajn-Ísa uprchlo asi sto členů rodin bojovníků Islámského státu.

Už v sobotu probíhaly boje v okolí města Ras al Ain, které pokračují i v neděli. Turecký ministr uvedl, že oblast je pod kontrolou Turecka, ale představitel Syrských demokratických sil (SDF) toto tvrzení popřel.

Kvůli bojům opustilo své domovy již 130 000 lidí v oblastech kolem Tel Abyadu a Ras al Ainu. Číslo prchajících civilistů by se mohlo vyšplhat až na 400 000, uvedl Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí, podle kterého budou potřebovat pomoc.

Poprava přední syrské političky 

Povstalci ze Syrské národní armády bojující po boku tureckých vojáků zabili nejméně devět civilistů, mezi nimiž byla i politička Hevrin Chalafová (35) a její řidič. Pro agenturu Reuters uvedli zástupci syrských demokratických sil, že zabití političky dokazuje, že „turecká invaze nerozlišuje mezi civilisty, vojáky či politiky“.

Oba byli vytaženi z auta při útoku podporovaném Turky a popraveni bojovníky žoldáckých frakcí, které stojí na straně Turecka,

citoval list The Guardian.

Politické reakce

Neděle je pátým dnem, kdy Turecko začalo s ofenzivou do severní Sýrie. Cílem vojenské operace je vyčistit oblast v severní Sýrii u hranic od kurdské milice, kterou Turci označují za teroristickou. Chce vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam chce Erdogan přemístit většinu ze 3,6 milionů syrských uprchlíků. Postup země odsuzuje hned několik světových zemí. Podle deníku Bild zakázalo Německo  vývoz zbraní do Turecka. V pátek se k Německu přidalo i Nizozemsko a den poté i Francie.

S očekáváním ukončení této ofenzivy se Francie rozhodla zrušit veškeré plány na vývoz zbraní do Turecka, které by mohly být v této ofenzivě použity. Toto rozhodnutí má okamžitou platnost,

uvádí se v prohlášení francouzského ministerstva zahraničí i obrany. Generální tajemník Ligy arabských států Ahmad Abúl Ghajt zase označil vojenskou akci za invazi na území arabského státu a agresi vůči jeho svrchovanosti. Tureckou operaci v Sýrii odsoudil i irácký ministr zahraničí Muhammad Alí Hakím, který zasedání ligy arabských států (LAS) předsedá.

Proti jednání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Kolíně nad Rýnem demonstrovalo kolem 10 tisíc Kurdů žijících  Německu spolu s Erdoganovými odpůrci.

 

Postupné dobývání

Turci obsadili klíčovou dálnici M-4, která spojuje syrská města Manbidž a Kámišlí a leží zhruba 30 kilometrů jižně od turecké hranice. Prezident ofenzivní země podle agentury AP prohlásil, že Ankara nezastaví vojenskou akci, dokud se kurdská milice  YPG nestáhne 32 kilometrů od hranice.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) počet zabitých bojovníků z řad syrských Kurdů dosáhl 74 mrtvých a od zahájení turecké ofenzivy bylo zabito také 49 bojovníků syrských povstaleckých skupin bojujících na straně turecké armády.

 

Barbora Prchalová, Aktu.news