Emotivní projev aktivistky Grety Thunbergové zakomponoval umělec Fatboy Slim do své skladby

Britský hudebník Fatboy Slim použil projev švédské aktivistky Grety Thunbergové (16) ve své hudební tvorbě. Inspiroval se řečí, kterou pronesla dívka na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Zakomponoval ji do své nejznámější skladby a dokonce remix zařadil do svého vystoupení. Greta předvedla velmi emotivní vystoupení na summitu. Chvílemi se dokonce rozplakala a společnost ji odsoudila jako přehnanou nebo ji chválila jako hrdinku.

Fatboy Slim, pravým jménem Norman Cook, vytvořil hit s názvem Right Here, Right now. Aktivistka na summitu v New Yorku použila stejná slova v souvislosti začátku nové doby, kdy společnost zachraňuje planetu. Nejdříve sdílel remix hudebník David Scott ze skupiny The Kiffness na sociálních sítích. Podbarvil mixem video o tání ledovců. Později se video objevilo i na Twitteru Fatboy Slima, který se rozhodl, že zahraje skladbu se zakomponovanou řečí v klubu ve městě Gateshead.

Lidé trpí a umírají. Ekosystémy se hroutí. Jsme na počátku masového vymírání a stále mluvíte jen o penězích. Zklamali jste a mladí lidé začínají rozumět vaší zradě.

Těmito slovy mladé dívky začíná skladba umělce.

Nedopustíme, aby vám to prošlo. Právě tady a právě teď je chvíle, kdy toho máme dost. Svět se probouzí, přichází změna, ať se vám to líbí nebo ne.

Z této části projevu vytrhl Fatboy Slim Right now, right here, které se ozývá po celou dobu skladby. Lidé popisují zážitek z koncertu, jako magickou atmosféru, ze které jde cítit, že přichází něco velkého.

Projev šestnáctileté švédské aktivistky Grety Thunbergové na klimatickém summitu OSN v New Yorku:

.

Barbora Prchalová, Aktu.news