David Rath nastoupí v pondělí do vězení. Desetimilionovou sankci nezaplatil.

David Rath, bývalý hejtman Středočeského kraje, má dnes do 18. hodiny nastoupit do ruzyňské věznice. Soud mu uložil pokutu deset milionů korun, což jak sdělil v pondělí ráno novinářům, dosud nezaplatil. Za korupci si má odsedět sedmiletý trest. 

Do šesti hodin odpoledne budu ve vězení. Vyřizoval jsem dnes různé papíry a byl jsem u zubaře.

sdělil Rath novinářům. K 7 letům vězení dostal pokutu 10 milionů korun, kterou nezaplatil.

Já je nemám. Vrchní soud mi zatím neuvolnil peníze, což je asi 2,5 milionu. Takže mi je stát musí vrátit, a pak jim je můžu zaplatit. Můj proces je politický, všichni do toho zasahovali v čele s paní Bradáčovou. Chtěli mi zavřít ústa. Až to dostanu k mezinárodnímu soudu, tak bude mít Česká republika ostudu,

vyjádřil se k situaci. Původně byl lékař odsouzen na 8,5 roku vězení, po odvolání mu senát snížil trest na sedm let. Stejně tak peněžitý trest z 15 milionů na 10.

Byl zadržen v roce 2012, když si nesl v krabici od vína sedm milionů korun. V kauze bylo obžalováno dalších deset lidí a některé soud uznal vinnými. Spolu s Rathem byli odsouzeni i manželé Kottovi. Ti dostali 6 let vězení a 15 milionovou pokutu. Dostali trest za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici.

Platí, že po 18. hodině budu plně v péči a v rukou našeho úžasného státu,

dodal David Rath.

Senát uvedl, že Kottovi přijali úplatky v hodnotě 17 milionů korun, z toho 7 milionů dali Rathovi. V květnu 2012 byl zadržen přímo s penězi. Obžalováno bylo i několik firem. Soud se začal kauzou zabývat v lednu 2019.

Barbora Prchalová, Aktu.news