Ve světových metropolích začaly protesty klimatických aktivistů, komplikují dopravu

V pondělí vypukly v Amsterdamu a dalších světových metropolích protesty aktivistů. Stovky lidí z hnutí Extinction Rebellion (vzpoura proti vyhynutí) se vydaly do ulic, aby vlády začaly dělat nutné kroky pro ochranu klimatu. Aktivisté zablokovali jednu z hlavních dopravních tepen v nizozemské metropoli, která vede okolo Rijksmusea Amsterdam. 

Policie vyzvala demonstranty, aby protest ukončili, jelikož město akci zakázalo. Aktivisté doufají, že díky vytrvalosti a „občanské neposlušnosti“ by měla být vláda donucena dělat víc pro ochranu klimatu, jak uvedl mluvčí demonstrantů v nizozemském rozhlase.

V Berlíně aktivisté osadili silniční komunikace v okolí Vítězného sloupu a náměstí Postdamer Platz. Plánuje se přepravit na náměstí dřevěnou archu, jako symbol, že směřujeme ke katastrofě biblických rozměrů. Transport archy doprovázejí demonstranti s výkřiky „Síla lidem“.

Protesty zasáhly i Wellington, kde se aktivisté přivázali řetězy k autu a kolabovala doprava. Podobná situace nastala i v australském Sydney, kde již zadrželi něco kolem třiceti protestujících, kteří také komplikovali dopravu.

Akce ohledně záchrany klimatu se bude konat asi v šedesáti městech po světě.

Barbora Prchalová, Aktu.news