Stotisícová účast při rozloučení s umělcem Karlem Gottem na Žofíně

Rakev s ostatky Karla Gotta bude příští týden, v pátek 11. října, vystavena na Žofíně na Slovanském ostrově. Od osmi hodin ráno bude mít veřejnost možnost rozloučit se se zpěvákem, a to až do desáté hodiny večer.

Vzhledem k očekávání velkého počtu lidí bude omezena i doprava. Příští týden po dohodě Úřadu vlády už bude jasné, jaká omezení budou platit. Rodina Gottových se totiž nerozhodla pro státní pohřeb, ale nakonec je pro pohřeb se státními poctami, takže ceremoniál bude méně oficiální. Úřad spolu s Gottovou rodinou  spolupracuje na rozloučení se zesnulým, stejně tak pražský magistrát a policie.

Budeme to muset koordinovat s akcemi Signal festivalu,

upozornil Právo Tadeáš Provazník z pražského magistrátu. Premiér Andrej Babiš také očekává, že na pohřeb přijdou zástupy lidí.

Na Úřadu vlády vyjednáváme konkrétní realizaci pohřbu, který bude velice logisticky náročný, protože zájem veřejnosti je obrovský,

uvedl premiér. V pátek oznámil, že vláda vyhlásí státní smutek 12. října a proběhne zádušní mše od 11 hodin v katedrále svatého Víta. Přijít mohou jen pozvaní hosté a celebrovat ji bude kardinál Dominik Duka. Rodina zatím nezveřejnila, kde bude Karel Gott pochován.

Pokud bude nějaká aktuální informace, kterou by manželka pana Gotta potřebovala sdělit veřejnosti, objeví se pouze na oficiálních stránkách Karla Gotta www.karelgott.com,

uvedla mluvčí zesnulého Aneta Stolzová. Možná varianta je hřbitov v Újezdu u Svatého Kříže na Rokycansku, kde jsou pochováni Gottovi rodiče.

Státní smutek podle zákonu znamená, že státní vlajky na úředních a veřejných budovách budou vyvěšeny na půl žerdi. Pravděpodobně bude také vyhlášena minuta ticha, jak tomu bylo při pohřbu Václava Havla. Dříve bývala zrušena i divadelní představení, sportovní utkání nebo společenské akce. Letos to bude na rozhodnutí každého, avšak Národní divadlo oznámilo, že před každým představením bude držet minutu ticha na počest Karla Gotta.

Barbora Prchalová, Aktu.news