Mistrovství světa v atletice 2019: Kolaps atleta během závodu na 5000 metrů, do cíle ho dotáhl jiný závodník

V pátek 27.9.2019 začalo Mistrovství světa v atletice v hlavním městě Kataru, Dauhá. Hned první den upoutal pozornost čin jednoho z atletů. Braima Suncar Dabó (26) z africké Guiney-Bissau pomohl klopýtajícímu soupeři z karibského ostrova Aruba, Jonathanu Busbymu. 

První den na atletickém světovém šampionátu, na stadionu Chalífa, se projevil sportovní duch. Na trati zůstali poslední dva závodníci, kteří před sebou měli poslední kolo. Ve vedení byl Jonathan Busby z Aruby s náskokem 16 sekund na čtvrtém kilometru na soupeře, kterým byl Braima Suncar Dabó z Guiney-Bissau.

Atlet ve vedení začal posledních 400 metrů před cílem klopýtat a běžet v předklonu. Vypadalo to, že každou chvíli spadne na trať. Dabó začal vyčerpaného protivníka dobíhat, ale místo toho, aby ho předběhl, tak popadl znaveného Busbyho a posledních 250 metrů mu pomohl dojít do cíle.  Téměř celý stadion povstal a povzbuzoval atlety při cestě do cíle. Jonathan Busby s pomocí a v předklonu „doběhl“ první do cíle, ale byl nakonec diskvalifikován podle pravidla 144.3 f., tedy nesmí dosáhnout cíle s pomocí jiného závodníka.

Můj cíl tu byl reprezentovat co nejlépe moji zemi a jsem rád, že jsem tomu klukovi mohl pomoct,

uvedl atlet z Guiney-Bissau. Africký vytrvalec se tak stal v očích diváků hrdinou závodu. Ukázal, že sport není jen o tom vyhrát. Vyčerpaný Jonathan Busby poděkoval soupeři za „dotáhnutí“ do cíle a poté opustil cílový prostor na vozíku s pomocí lékařů.

 

Barbora Prchalová, Aktu.news