V sobotu na Den české státnosti budou zavřené větší obchody

V sobotu na státní svátek, kdy se slaví Den české státnosti, budou mít zavřeno obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečných. Otevřeny zůstanou pouze některé menší obchody.

Zákon o regulaci prodejní doby v maloobchodě a velkoobchodě, který platí v České republice od října 2016, nařizuje uzavření všech prodejen s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečných. Nařízení vzniklo za účelem umožnit zaměstnancům prodejen, aby mohli trávit alespoň svátky doma s rodinou či odpočívat.

Menší prodejny, lékárny, obchody na letištích a nádražích zůstanou v sobotu otevřené. Obchody řetězce Albert a Billa budou rovněž zavřené až na výjimky. Billa nechává otevřený obchod v Praze na hlavním nádraží, na letišti Václava Havla a v čerpacích stanicích. Albert má pouze jednu výjimku, a to hypermarket v Českých Budějovicích

Prodejna je v místě autobusového a vlakového nádraží a splňuje tak zákonnou výjimku. Ta je definovaná pro obchody v místech se zvýšenou koncentrací cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích. Všechny ostatní prodejny necháme uzavřené,

uvedl mluvčí Albertu Jiří Mareček pro Novinky. Následujícím svátkem, kdy nastane stejná situace a zůstanou otevřeny jen malé prodejny je 28. října – Den vzniku samostatného československého státu.

Den české státnosti 28. září

Tento český svátek kteří připadá na 28.9. je zároveň svátkem sv. Václava. Přemyslovský kníže, patron Čech a Moravy byl zavražděn právě v tento den přibližně v roce 935 ve Staré Boleslavi.

 

Barbora Prchalová, Aktu.news