Zemřel bývalý francouzský prezident Jacques Chirac

Po dlouhé cestě plné zdravotních problémů zemřel bývalý francouzský prezident Jacques Chirac. Byl prezidentem v letech 1995 až do roku 2007, zemřel ve věku 86 let.

Francouzský prezident měl již delší dobu zdravotní potíže. V roce 2005, kdy byl ještě ve funkci, utrpěl cévní příhodu. V roce 2014 byl hospitalizován v nemocnici, kvůli obtížím souvisejícími s dnou a o dva roky později byl znovu v nemocnici kvůli plicní infekci.

Než se stal prezidentem, byl dvakrát ve funkci premiéra a také byl starostou Paříže. Podílel se na zkrácení prezidentského funkčního období ze 7 let na 5 let a také prosazoval euro. Když byl poprvé zvolen, byl relativně oblíbeným, avšak během druhého funkčního období jeho popularita klesla a stal se nakonec jeden z nejméně populárních francouzských prezidentů.

Jacques Chirac navštívil Českou republiku hned dvakrát. Při první návštěvě v roce 1997 mu Václav Havel udělil Řád Bílého lva první třídy s řádovým řetězem. Druhá návštěva se uskutečnila v Praze na summitu Severoatlantické aliance.

Barbora Prchalová, Aktu.news