Na veřejnost se dostaly záběry, se kterými Čína nepočítala. Jsou v rozporu s tím, jak se země prezentuje.

Do veřejného prostoru se dostaly záběry, na kterých jde podle odborníků pravděpodobně o příslušníky ujgurské menšiny, kteří mají oholené hlavy, zavázané oči a také svázané ruce. Nahrávka byla tajně pořízena dronem. Šlo nejspíše o převoz minority do převýchovných táborů v provincii Sin-ťiang.

Video bylo minulý týden zveřejněno stránkou War on Fear bojující proti strachu z nepřetržitého sledování. Na videu jsou podle listu The Guardian ujgurští příslušníci, kteří čekají na převoz do převýchovných táborů. Klečí v několika řadách pod dozorem policie, mají oholené hlavy, svázané ruce a zavázané oči.

Záběry mají pocházet z loňského srpna z nádraží, poblíž města Korla v provincii Sin-ťiang, jak určil expert Nathan Ruser z Mezinárodního centra pro kybernetickou bezpečnostní politiku. K ověření pravosti sloužily detaily na nahrávce jako je například poloha slunce.

Deník The New York Times provedl analýzu, podle které odsoudily tribunály v Sin-ťiangu mezi lety 2017 a 2018 více než 230 000 lidí. V této provincii se odehrálo 21 % všech zatčení.

Expert Nathan Ruser také odhadl, že ujgurové na nahrávce čekají na převoz do zařízení nedaleko Korly, kde čínská policie zasahuje proti muslimům velmi tvrdě. Podle Rusera jsou také záběry unikátní v tom, že ukazují rozpor mezi tím, co Čína dosud tvrdila. V rámci propagandy si nechává Čína dovést zahraniční i domácí novináře, kterým prezentuje své proti-extremistické modely jako příklad hodný následování.

Barbora Prchalová, Aktu.news