Zkrachovala cestovní kancelář Thomas Cook, britská vláda zachraňuje klienty po celém světě

Kvůli zkrachování cestovní kanceláře Thomas Cook, se stává britská vláda pátým největším leteckým dopravcem na ostrovech. Vláda totiž „zachraňuje“ klienty firmy z celého světa právě kvůli kolapsu kanceláře. Plán svážení klientů byl nazván operace Matterhorn.

Je to enormní úkol, největší repatriace v době míru v historii Británie. Takže se pravděpodobně objeví problémy a průtahy,

sdělil britský ministr dopravy Grant Shapps. Musí se nyní postarat o 34 letů z Evropy, pět ze Spojených států a Kanady, šest z Karibiku a čtyři z Turecka a severní Afriky. Společnost Thomas Cook patřila mezi ikony světových cestovních kanceláří, dnes čelí přímé likvidaci. Po světě má cca 600 tisíc zákazníků, kterým musí být obstarána doprava domů, což zajišťuje právě britská vláda a pojišťovny.

Thomas Cook přestala fungovat, takže jsou zrušeny všechny lety této společnosti,

oznámil britský úřad pro civilní letectví (CAA). Během pondělí má 45 letadel, která musela pronajmout vláda, absolvovat 64 tras. Zákazníkům zkrachovalé kanceláře, kteří „uvízli“ na hotelech, bude jejich další pobyt financován z Fondu letecké dopravy a licenčního organizátora letecké dopravy. Společnost Thomas Cook si dohodla již minulý měsíc finanční injekci 900 milionů liber.

Důvodů, proč došlo ke zkrachování Thomas Cook  je mnoho. Kancelář viní také Brexit a politickou nestabilitu v prázdninových destinacích. Odborník na cestování Simon Calder řekl pro BBC:

Společnost Thomas Cook nebyla připravena na 21. století.

Firmu založil před 180 lety truhlář Thomas Cook, jejich služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Zaměstnává asi 22 000 lidí.

 

Barbora Prchalová, Aktu.news