Cigarety mají stát o 9 až 12 korun víc, tabákové firmy bojují za postupné zdražování

Poslanecká sněmovna stojí před rozhodnutím, jak moc se navýší cenu krabičky cigaret, tedy jak velké bude jejich zdanění. Vláda by chtěla zvýšit spotřební daň příští rok o 10%, tabákové firmy však žádají rozložení zvýšení ceny cigaret do více let. Zdražovalo by se tedy postupně a desetiprocentní spotřební daně by se přece jen dosáhlo, ale později. Jde přibližně o 9 až 12 korun, což by dostalo většinu krabiček cigaret přes 100 korun.

Podle tabákových firem je to přímo drastické zdražení, které by mohlo vést k nelegání výrobě a pašování. Průměrná cena krabičky dnes je 89,72 korun, avšak pokud Sněmovna schválí navýšení spotřební daně, dvacítka cigaret přesáhne 100 korun.

Ministerstvo financí si od toho slibuje pro státní rozpočet navíc 7,7 miliardy korun.

uvedl Kamil Provazník, jednatel firmy Imperial Tobacco. České sdružení pro značkové výrobky požádalo písemně ministerstvo financí o rozložení spotřební daně do dvou let. Nárůst ceny by tedy nebyl tak razantní. Sdružení navrhlo zdražení cigaret v únoru 2020 a to s maximem 8 korun, v následujícím roce pak o 5 korun. Kamil Provazník shrnul výsledek této písemné žádosti:

Od svého záměru přes naše argumenty neustoupilo. Před druhým čtením daňového balíčku ve Sněmovně, k němuž zřejmě dojde již na právě probíhající zářijové schůzi Sněmovny, se proto snažíme poslance přesvědčit, aby pozměňovací návrh, který bude podán, v závěrečném hlasování podpořili. Doufáme, že ani ministerstvo financí nakonec nebude proti.

Ministerstvo financí si zatím trvá na svém s argumentem, že kdyby se zdražovalo postupně, vznikne díra ve státním rozpočtu.

Státu tedy ve skutečnosti nejde o zdravotní důvody, aby se snížil počet kuřáků, ale o naplnění státní kasy,

řekl mluvčí české pobočky tabákového sdružení Japan Tobacco International. Argumentem tabákových firem je rovněž to, že cizinci už si v Česku cigarety nekoupí, a tak vláda i přes zdražení přijde o miliardy. Už teď si cizinci koupí cigarety levněji na Slovensku, kde je průměrná cena asi 85 korun či v Polsku, kde dvacítka stojí 78 korun.

Na druhém břehu jsou elektronické cigarety, která míjí tato daň. Poprvé zdaněny byly až letos na jaře a v příštím roce by se měla daň zvednout o pouhé dvě koruny na krabičku.

 

Barbora Prchalová, Aktu.news