AKTU media spouští do ostrého provozu AKTU.news a 158.zone

Rozhovor Barbory Prchalové s šéfeditorem AKTU media Jiřím Formanem:

Zpravodajská agentura AKTU media v těchto dnech spouští do ostrého provozu několik projektů. Co za nimi stojí a co od nich čekat, prozradí člověk odpovědný za redakční obsah, muž pověřený vedením těchto projektů, Jiří Forman.

 

Jiří Forman

AKTU.cz je známé v České republice, AKTU.media už méně. Jaký je mezi nimi rozdíl?

V podstatě jste to řekla sama. AKTU.cz je známý web v České republice. Chtěli bychom spolupracovat se zahraničními redakcemi a agenturami. V minulosti jsme už byli několikrát osloveni o poskytnutí či prodání záběrů nebo fotografií. Se značkou AKTU.cz se v zahraničí moc pracovat nedá. Se značkou AKTU.media už lépe. Také to slovo „média“ v podstatě zahrnuje foto a video, s kterým pracujeme.

Foto a video?

Začal jsem s tím v roce 2016, tedy teď nám běží třetí rok. Dodáváme do předních českých médií videomateriál v tzv. hrubém střihu. Snažíme se, aby to bylo rychle a nejlépe v HD kvalitě. Jako bonus jsou fotografie. Klienti si pak tento materiál zpracovávají do svých článků nebo reportáží. Svět patří videoreklamě na internetu a tvořit dnes videoobsah je velmi nákladné a složité. My to umíme, a to v tom nejlepším obchodním artiklu. Ve zpravodajství.

Děláte ale jen krimi. Není to málo?

Když jsem začínal jako reportér, bylo krimi mojí velkou doménou. Televizní i internetové prostředí se ale mění velmi rychle. Vše je mnohem rychlejší a hlad po aktuálních obrázcích z místa jakékoliv události je obrovský. To trvá. My se na to snažíme samozřejmě reagovat. Nejde jen o krimi, ale o výjimečné a exkluzivní informace, které jsme schopni poskytnout.

Máte jich dost, ale obstojíte v konkurenci?

Začali jsme před třemi lety a stále pokračujeme, dokonce jsme spustili vlastní zpravodajský portál AKTU.news. Myslím si, že na ty počty, kolik nás to dělá, si nevedeme špatně.

Kolik vás je a co vlastně všichni děláte?

V tuto chvíli je nás pět. Jsme dva, co jezdíme a natáčíme. Pak máme tři děvčata, co občas něco napíší. Jedna Tíseň.tv, druhá 158.zone a třetí AKTU.news. Do toho přednostně posíláme materiály klientům a takhle dokola.

Tíseň.tv? Je na trhu už dlouho?

Je to moje srdcovka. Začal jsem ji budovat, už když jsem dělal na Primě. Vznikla vlastně z touhy mít pořad o poldech, hasičích a záchranářích tak, jak ho chci já. Moje představy se nikdy nepotkaly s těmi profíky z televizí, tak jsem si prostě udělal vlastní web. Tíseň.tv jsme lehce vylepšili v tom, že jsme změnili doménové jméno z www.tisen.tv na www.tisentv.cz, protože tady se nám ukázalo, že cílit na českého čtenáře se vyplatí.

Zmiňoval jste také 158.zone, o čem je tenhle projekt? Ten je nový?

Ne tak úplně. Na počátku to byl www.policejnitydenik.cz. Byl součástí projektu skupiny lidí ze zpravodajství, kteří měli i Hasičský týdeník, Rybářský týdeník, Týdeník zahrádkaře atp. Bohužel jediný projekt, který začal být velmi úspěšný, byl právě Policejní týdeník. Časem se přejmenoval na Policejní deník a chvíli velmi dobře fungoval. A to i tak, že do propagace na facebooku jeho majitelé narvali nehorázně peněz na získaní lajků. Když si tehdejší redaktor Policejního deníku spočítal, že bude výhodné ukrást facebookový profil tohoto média, který spravoval, udělal to i s koupenými lajky. Přejmenoval to na Týdeník policie a začal provozovat vlastní business na platformě, kterou ukradl, včetně webové šablony. Původní majitelé mě pak oslovili, jestli bych pro ně Policejní deník znovu neobnovil. Já ho provozoval asi rok a půl. Teď přišla nabídka udělat nový portál o policii bez pochybné minulosti. Tak vznikl portál 158.zone.

A co tedy AKTU.news? Není to zbytečné? Zpravodajských portálů je tady více než dost.

Není mojí ambicí konkurovat zavedeným zpravodajským portálům, které si vedou skvěle, mají obrovské budgety a velmi kvalitní redakce. AKTU.news je takový lehce zpravodajský portál, kde se snažíme přinášet nenáročnou formou pro čtenáře denní přehled událostí. Nechceme se pouštět do sportu, i když bych chtěl, protože to je velmi sledované téma. Nechci se pouštět do politiky, protože té je všude plno. Chceme se hlavně věnovat kauzám a investigativní novinařině, které je v Čechách poskromnu. Každé médium dnes někomu patří, a buď se o někom píše, protože si to zaplatí někdo druhý, nebo se o tom nepíše, protože si to majitel nepřeje. Neexistuje u nás nezávislé médium. Všichni platíme složenky. AKTU.news úspěšně běželo rok na půl plynu a v těchto dnech ho spouštíme naplno. Včetně několika kauz.

V portfoliu máte i Armádní deník. Obsah ale vypadá, že skomírá.

To je pro mě osobně velká výzva. Bohužel Armádní deník nejde úplně podle plánu. Není na to čas, protože natáčet, zpracovávat, dělat weby, opravovat je, připravovat reportáže atp. zabere strašně moc času. Armádní deník jsem si udělal, protože armáda, stejně tak jako policie, je moje srdeční záležitost. A bohužel to nejde tak, jak bych chtěl. Ale rád bych s tím pohnul do konce roku.

V čem vy osobně spatřujete výhodu Aktu.media oproti ostatním zpravodajským agenturám?

Jsme rychlí. Jak v pořízení videa, tak v jeho distribuci klientům. Oceňují to lidé zejména z televizní branže, kdy dokážeme těsně před zprávami poslat minutové video přímo z místa do pěti minut po příjezdu na místo události.

Jak to děláte?

Jsme dobří (smích). Holdujeme moderním technologiím a hodně spoléháme na dobrou informační síť. Aktuálka má smysl do dvaceti minut. To jsou videa, která berou dech, ukazují náročnou práci záchranářů, nebezpečnou práci hasičů či policistů a samozřejmě emoce.

To je hlavní cíl bulvárních novinářů, nebo snad ne?

Dnes je takový trend vše ukazovat na sociálních sítích. Záběry vyprošťování zveřejňují sami hasiči či policisté. Dokonce někdy ten zraněný ani ještě neodjede z místa nehody a záběry jsou už na sociálních sítích hasičů či policie. Já si myslím, že je to v pořádku. Lidé by měli vědět, jak náročná je to práce. Ale když tohle mohou zveřejňovat složky Integrovaného záchranného systému, proč by nemohli novináři, kteří z podstaty žurnalistky k tomu mají mandát. Zatímco u složek IZS jde o něco, co nedokážou ani oni sami pojmenovat. Zpravodajství? Reklamu?

To ale vyzní, že vás to štve, že je to konkurence, která to na rozdíl od vás dává zadarmo

Tak ne všechno, kam jezdí policie a hasiči, je natolik zajímavé, aby to zajímalo celou republiku. A třeba na dopravní nehody už dnes nikdo tzv. nekliká. Je toho prostě všude hodně a svým způsobem i ti hasiči a policisté zveřejněním úplně všeho svoji práci tak trochu degradují, protože náročnost čtenáře začíná být čím dál větší. Už se nespokojí jen s blikajícím autem policistů, ale chce vidět akci. Dokonce ani policejní honičky už netáhnou, tak jako dřív. Je toho opravdu všude hodně. Proto i my musíme hledat nová témata, která klientům nabízíme. Doby, kdy byly zprávy postavené na poldech a hasičích, jsou nenávratně pryč. Toho je plný facebook a twitter.

Jakou cestou půjde AKTU.media dál?

Je toho strašně moc. Streamingy, které nám nejdou. A teď nemluvím o streamovaní na facebook, ale posílání streamu klientům, který si jej umístí na své webovky a obalí reklamou. Posílení webové struktury, lepší grafika, ale hlavně zlepšit obsah nabízený klientům a mít větší ohlas v rámci všech regionů. Máme externí spolupracovníky ve Východních Čechách a v Jihomoravském kraji, ale je to málo. Chtěl bych mít lepší administraci sociálních sítí, protože to se vše skutečně nedá stíhat ve dvou lidech.

Jak je to časově náročné?

(smích) Já nevím. Když totiž začnu programovat a opravovat stránky, řešit účetnictví firmy, zazvoní telefon a jedu točit. Natočit, sestříhat a poslat. Když máte štěstí a nepadne nic jiného, jedete zpět do kanceláře a pokračujete. Do té doby, než padne něco nového. Do toho píšete články, připravujete větší reportáže, zjišťujete další informace. Když chcete jít spát, většinou ve tři ráno, zazvoní telefon. A takhle dokola. Absolutně nemám pojem o čase mezi tím. Už tři roky, co existuje AKTU.

Tak proč to děláte?

Protože za tři roky se povedlo AKTU.cz posunout někam opravdu daleko, a to všechno zásluhou dvou lidí. Máme věci, které ostatní nemají. A to i přes to, že si všichni ostatní redaktoři navzájem volají aktuálky ve dne v noci, aby jim nic neuteklo. Pak se v redakcích diví, že mají téměř všichni všechno. A když někdo náhodou nemůže, tak mu to ostatní novináři nafotí, natočí a pošlou. A pak tady je AKTU, které se nedělí (smích).

Zní to trochu sobecky, nemyslíte?

Tak rozhodně jsem hrdý na to, co se nám povedlo víceméně ve dvou, a jak je nastavena spolupráce s klienty. Dávám tomu skutečně hodně, snažím se tu práci dělat poctivě. Zatím se mi to vyplácí. I když je to velmi často o tom, že spím v autě s notebookem pod hlavou a s kamerou v ruce.

Jiří Forman – šéfeditor AKTU media

Aktuální dění, kriminalistika, pravicový i levicový extremismus, terorismus, válečné konflikty, armáda a vojenská technika, policejní taktika a vyjednávání, problematika pořádkové policie.

V minulosti působil v těchto médiích

  • Idnes.cz
  • Tv Prima
  • TV Nova
  • Novinky.cz
  • Rádio Impuls

 

Nejznámější kauzy a případy:

Natočení rozhovoru s Karlem Kadlecem kantorem policejní akademie, který naboural 52 aut na Vinohradech

Rozhovor s Romanem Janouškem poté, co srazil ženu, která se mu postavila do cesty

Reportáž o podvodných praktikách na seniorech na Kladně

Rozhovor s Otakarem Tomkem

Autentické záběry z hromadných bitek hooligans Sparty a Baníku

Záběry zásahu ÚRNa na únosce v Příbramské bance

Záběry zásahu ÚRNa na únosce v komerční bance na Novodvorské

Záběry a informace z dopadení vrahů čerpadlářky na čerpací stanici v Nelahozevsi

 

Válečný zpravodaj:

Leden 2008: Série reportáží o raketových útocích z pásma Gazy na Izrael a následné vojenské intervenci Izraelské armády.

Únor 2010: Série reportáží z Afganistánu včetně natočení teroristického útoku na hotel Safi Landmark skupinou sebevražedných atentátníků. Záběry pak byly poskytnuty vyšetřovatelům ministerstva vnitra.

Červenec 2011: Série reportáží z občanské války v Libyi. Natočení dobývaní muničního skladu rebely, rozhovor s generálem Haririm, videa a rozhovory z fronty.