Indie zakázala všechny elektronické cigarety, zejména kvůli dětem

Ve středu Indie oznámila úplný zákaz prodeje všech elektronických cigaret. Zařízení představuje velké zdravotní riziko, hlavně pro mladé. V nejbližších dnech bude vydáno nařízení zakazující používání „elektronek“.

Příčinou rychlého opatření indické vlády bylo úmrtí sedmi lidí v USA, kteří používali e-cigarety. To zvýšilo obavy, jaký dopad vlastně mají na zdraví lidí. Indie chce zabránit dalším takovým úmrtím nebo jakýmkoli problémům, které jsou spojeny s kouřením e-cigaret právě tímto způsobem. Stovky lidí se léčí s onemocněním plic a vědci nyní zkoumají, zdali nemoci souvisí přímo s používáním „elektronek“.

Tyto nové produkty přicházejí s atraktivním vzhledem a rozmanitými příchutěmi a jejich použití se exponenciálně zvýšilo a získalo epidemické proporce ve vyspělých zemích, zejména mezi mládeží a dětmi,

uvedla vláda. Chce tím chránit zdraví občanů, a to především mladé. Nařízení, které zakazuje používat e-cigarety, bude přijato na příštím zasedání Parlamentu a převedeno na zákon.

Zákaz se bude vztahovat na dovoz, vývoz, výrobu, dopravu, prodej, distribuci, skladování a reklamu. Za porušení bude udělována pokuta 100 000 rupií, jeden rok ve vězení či obojí. Další tresty se mohou lišit navýšením pokuty či let ve vězení.

Na celém světě používá elektronické cigarety asi 35 milionů lidí. Již 39 zemí zakázalo prodej e-cigaret nebo nikotinových tekutin.