V příštím roce se zvýší důchody o 900 korun měsíčně. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal zákon o navýšení.

V pondělí prezident Miloš Zeman podepsal zákon o zvýšení důchodů, jak sdělil prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Průměrný důchod by se tak měl v příštím roce navýšit o 900 korun měsíčně. Návrh minulý týden schválili poslanci.

Mluvčí prezidenta dnes na svém twitteru uvedl, že Miloš Zeman podepsal zákon o důchodovém pojištění. Znamená to navýšení důchodů o 900 korun měsíčně a na začátku roku dostanou jednorázový doplatek k penzím nad jejich zákonnou valorizaci. Zákonná valorizace by podle odhadů měla činit 750 korun a 150 korun doplatek.

 

 

Podle zákonu se důchody navyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za období. Zvýšení důchodů bude stát rozpočet asi 5,4 miliardy korun, jak uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Průměrná měsíční penze by mohla být příští rok 14.373 korun. Podle návrhu senátorů by bylo přidáno ještě tisíc korun, avšak vyšší důchod podle jejich představy by pobírali penzisté, kteří důchod pobírají alespoň 25 let. Poslanci tento návrh zamítli.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení činil důchod v loňském roce 12.418 korun a o tři měsíce později se vyšplhal na 13.377, což je o 959 korun víc. Noví důchodci tak odcházejí s vyšším důchodem než dříve. Nejen díky valorizaci, ale i díky příspěvku 1000 korun lidem starším 85 let.