Kvůli útokům na ropná zařízení v Saúdské Arábii může cena benzinu v ČR stoupnout až na 40 Kč za litr

Kvůli útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii, tedy na největší ropný areál světa, může dojít ke zdražení ropy. Útoky dronů, za kterými stojí jemenští povstalci, snížily těžbu ropy o polovinu. Obchodníci s nerostnou surovinou očekávají paniku. Může dojít i ke zdražení benzinu v ČR, cena by se mohla vyšplhat až ke 40 korunám za litr, varoval ekonom Lukáš Kovanda.

Saúdská Arábie je jeden z největších světových vývozců ropy a kvůli útokům skupiny Houthi se snížila těžba na polovinu. Království chce „díru zalepit“ čerpáním z ropných zásob společnosti Saudi Aramco. Kromě ropy se nedávná tragédie dotkla i těžby plynu. Produkce se snížila cca o 57 milionu krychlových metrů.

Detaily vývoje situace budou známy do 48 hodin, jak uvedl generální ředitel společnosti Saudi Aramco Amín Násir. Spojené státy americké oznámily, že jsou připraveny uvolnit ropu z rezerv, aby co nejvíce vyvážily ropný trh.

Situace může mít následky i v ČR, například razantní zvýšení ceny benzinu, ke kterému by mohlo dojít v následujících týdnech. Do konce září by mohl být benzin o dvě koruny dražší. V říjnu by se mohla cena vyšplhat až ke 40 korunám, což by bylo rekordní maximum. Naposledy stál tolik benzin v roce 2012 a to 39 korun.

V krajním případě déletrvajícího měsíčního výpadku by ropa mohla zdražit ze současné úrovně kolem 60 dolarů za barel až nad 100 dolarů za barel. Pokud se však poškozená ropná zařízení podaří plně zprovoznit dříve, cena ropy stoupne spíše maximálně jen v rozsahu nižších desítek dolarů a psychologickou úroveň jednoho sta dolarů nepřekročí,

uvedl Lukáš Kovanda. V Kuvajtu, Iráku nebo také Spojené arabské emiráty rozjedou těžbu ropy na maximum, aby zabránily výraznějšímu poklesu ceny suroviny.