Materiály, které nahrazují plasty jsou ještě horší než plasty samotné, říkají odborníci ze zahraničí

Zpráva z výboru britských poslanců varuje, že kompostovatelné alternativy plastů by mohly mít ještě větší dopad na životní prostředí než plast samotný. Každý rok se dostanou do oceánu miliony tun plastů, které znečišťují naši přírodu a ohrožují volně žijící zvířata.

Celý svět se potýká s problematikou plastu. Jako aspoň částečné řešení firmy i domácnosti udělaly to, že vyrábí či nakupují alternativy plastů. Ty jsou podle výboru ještě horší. Pokud spotřebitel jasně neví, jak naložit poté s obalem je to také problém. Výbor naznačil, že lidé reagují na označení „více ekologický“, a tak jej zahodí do přírody.

Mohli by si údajně myslet, že jelikož je obal biologicky rozložitelný nebo kompostovatelný můžou ho bezhlavě zahodit. Namísto zmírnění problému to může mít katastrofální dopad na životní prostředí, varovala zpráva zveřejněná Výborem pro životní prostředí.

Lidé budou s větší pravděpodobností vyhazovat materiál označený jako „biologicky rozložitelný“ do životního prostředí, což by ještě více zhoršilo znečištění na pevnině i v moři,

uvedla enviromentální skupina Green Alliance. Podle průzkumu spotřebitelé pořádně nevědí, co dělat s kompostovatelnými obaly, což by mohlo narušit recyklaci odpadu.

Pokud se biologicky rozložitelný pohár dostane do moře, může to znamenat stejně velký problém jako konvenční plastový kelímek,

sdělila Juliet Phillipsová z Agentury pro vyšetřování životního prostředí. Výměna plastů za jiné materiály není nejlepší řešení, jelikož všechny materiály mají dopad na životní prostředí, takže prvním krokem by bylo omezit plasty na jedno použití.

Můj výbor se obává, že kompostovatelné plasty byly zavedeny bez správné infrastruktury nebo porozumění spotřebitelům, jak s nimi nakládat. Musíme prověřit způsoby, jak omezit balení na jedno použití,

dodal předseda komise Neil Parish.