Policie bude mít nová auta, stará poputují do dražby, kde je koupíte za pár tisíc

Policie České republiky spolu s hasiči letos obdrží přibližně dva tisíce nových aut za téměř 950 milionů korun. Ministr vnitra Jan Hamáček spolu s policejním prezidentem Janem Švejdarem v pondělí dopoledne představili nová auta. Rovněž ukázali v jak špatném stavu jsou ta, která nyní půjdou do dražby.

Starým autům nefungovaly správně ani majáky a měla najeto cca 221 tisíc kilometrů. Nová auta mají větší úložný prostor, viditelnější majáky a některá bezpečnostní rám chránící při nárazu. Policisté odmítli variantu špatné údržby aut.

To určitě ne. My i mí kolegové se snažíme starat o auta co nejlépe, ale jsou opravdu zastaralá, technicky odcházejí,

sdělil podporučík Jan Kloubek. Upozornil též na větší zátěž než u civilních vozidel. Jezdí každý den téměř celý rok a k tomu využívají také majáky. Mezi auty bylo i takové, které ukazovalo 400 tisíc najetých kilometrů.

Auta bude možné odkoupit 

Jakmile přijdou policii nová auta, ta stará musí pryč. Budou nabídnuta veřejnosti za nějaký peníz. Nejhorší auta by se měla údajně prodávat za osm tisíc korun. Stará policejní auta se budou prodávat formou dražby na webu Zařízení služeb ministerstva vnitra. Ke koupi budou stovky aut.

V pátek podepsal ministr vnitra Jan Hamáček smlouvu na prvních 865 nových policejních vozidel značky Škoda Octavia.

Dnes symbolicky začíná obměna vozového parku policie, který byl opravdu v katastrofálním stavu,

sdělil ministr. V následujících měsících chce koupit dalších 458 aut pro policii a 152 aut pro hasiče.

Nákup nových aut zkomplikoval antimonopolní úřad

Spory mezi ministerstvem  vnitra a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže vedly k zablokování nákupu aut. Zástupci úřadu tvrdí, že ministerstvo vnitra zvýhodňuje škodovku na úkor ostatních automobilek. Jan Hamáček vyjádřil svůj nesouhlas s tímto vyjádřením a ministerstvo se obrátilo na soud, podalo na úřad správní žalobu.  

Škodovka vyhrála podle Hamáčka proto, že nabídla nejnižší cenu.