Při havárii na ruské základně Něnoksa vybuchl jaderný reaktor, tvrdí to Norové

Norové objevili důkazy o ruské havárii jaderného reaktoru na základně Něnoksa. Prohlásil to norský odborník na jadernou bezpečnost vedoucí výzkumu a vývoje v norské vládní agentuře Nils Bøhmer.

Nils Bøhmer upozornil, že u ruského Severodvinska 8. srpna zřejmě nevybuchlo jaderné zařízení při nepovedeném testu rakety, ale jaderný reaktor. Podle něj to potvrzují důkazy, které poskytli samotní Rusové. Při explozi zemřelo nejméně sedm lidí a v oblasti vzrostla radiace.

Ruská státní meteorologická služba Roshydromet oznámila, že se ve vzduchu objevily izotopy barya, stroncia a lanthanu. Právě to podle nora usvědčuje ruskou vládu ze lži.

„Izotopy pocházejí z jaderné řetězové reakce. Jde o důkaz, že to, co vybuchlo, byl jaderný reaktor,“ řekl Bøhmer pro server The Barents Observer. Ruské ministerstvo obrany přitom oznámilo, že výbuch nastal při testu rakety s radioizotopovým zdrojem energie.

Výbuch zabil pět jaderných inženýrů a další dva lidi. Nejméně šest lidí bylo zraněných. Moskva přiznala, že v oblasti na krátkou dobu až šestnáctinásobně stoupla radiace. Obyvatelé v okolních obcích začali skupovat jód.

 

V Rusku vybuchl jaderný reaktor. ZDROJ: twitter Lifeboat Foundation