Hasičům v Praze-Holešovicích už stojí základní kámen nové stanice. Jejich „dřevák“ zmizí

Byl poklepán základní kámen stanice v Praze-Holešovicích, starý skanzen z hlavního města zmizí

Dnes byl poklepán základní kámen nové hasičské základny v Praze-Holešovicích. Slavnostní akt se uskutečnil v areálu stávající přes sedmdesát let staré provizorní stanice.

Poklepání základního kamene se zúčastnil ministr vnitra Jan Hamáček, generální ředitel HZS ČR, generálmajor Drahoslav Ryba, primátor Prahy Zdeněk Hřib, ředitel pražských hasičů, brigádní generál Roman Hlinovský a další významní hosté.

První etapa stavby, tedy garáže a zázemí pro výjezdové hasiče, by měla být vybudována do dvou let. Do nového komplexu se přesune hasičská centrála a přibude výjezdová záchladna Zdravotnické záchranné služby. Celková investice se pohybuje kolem 353 milionů korun.

Původní dřevěná budova V Argentinské ulici stojí od roku 1942. Byla vystavěna společně s dalšími šesti stanicemi jako provizorium k ochraně důležitých částí Prahy, především pak průmyslového odvětví a na základě hrozících náletů spojeneckými letadly v průběhu druhé světové války. Tehdejší velitel hasičského sboru v Praze, plk. Bruno Petersen, dříve požární ředitel města Düsseldorf, tak vydal důležité rozhodnutí, které se dá považovat za historicky první plošné pokrytí na území hlavního města.

Celodřevěná montovaná stavba měla dle tehdejších předpokladů mít životnost pouze deset let. Je složena z prefabrikovaných dílů, které v tehdejší době umožňovaly určitou variabilitu pro různé účely staveb. Stanice Holešovice je poslední dochovanou dočasnou hasičskou stanicí z této doby.

U hasičů se traduje vtip: "Kdyby každý, kdo nám za desítky let sliboval, že nám postaví stanici, místo slibů přinesl cihlu, už nám stanice stojí." Ředitel pražských hasičů řekl: "Už skutečně míříme k tomu, že objekty, které tady jsou provizorní 70 let, zbouráme a postavíme novou stanici."