Soud nechal sledovat Janouška kvůli zranění na hlavě! Jezdí na kole, chodí na plovárnu

Zadržení Romana Janouška těsně po nehodě ZDROJ: AKTU.CZ, Jiří Forman

Vrchní soud v Praze nechal sledovat odsouzeného Romana Janouška. Ten má kvůli svým údajným zdravotním problémům přerušen pobyt ve vězení. Lobbista si však naplno užívá života, mimo jiné jezdí na kole, chodí na plovárnu a navštěvuje galerie sám bez nutného doprovodu!

Janoušek si má odpykat 4,5 roku za to, že v roce 2012 opilý srazil na přechodu pro chodce ženu. Původně mu hrozila obžaloba z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen jen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Do věznice v Brně nastoupil v listopadu 2014 a zůstal tam jen do března 2016.

Lobbista má přerušen výkon trestu kvůli zdravotním problémům. Pobyt ve vězení by ho totiž mohl ohrozit na životě, je totiž v konečné fázi onemocnění bez naděje na zlepšení. Podle posudku olomoucké fakultní nemocnice Janoušek po operaci mozku potřebuje neustálý doprovod a dohled poučené osoby, která by mu v případě potíží poskytla pomoc.

K tomu, aby policie zjistila, jaká je realita, stačil pouhý měsíc z tří plánovaných. Podle zpráv policie Janoušek opakovaně zůstával bez dozoru v pražských Žlutých lázních, v centru hlavního města navštívil galerii a zvládl i poměrně fyzicky náročný cyklovýlet v okolí Votic. Vrchní soud v usnesení cituje: " Dne 23. července 2019, kdy teploty na celém území ČR atakovaly tropických 30° Celsia, nechal se po poledni řidičem odvést desítky kilometrů za Prahu a v okolí Votic bez jakéhokoliv dohledu odjel sám na kole.

Vrchní soud se obrátil na Vězeňskou službu, která sdělila, že dokáže Janouškovi zajistit adekvátní péči. Soudci dospěli k závěru, že je Janoušek evidentně schopen základnímu způsobu života jak na svobodě, tak při výkonu trestu.