Banánové plantáže v Kolumbii napadla plíseň. Dopad to může mít na cenu ovoce i v Česku.

V Kolumbii se rozšířila plísňová nákaza banánů. Jeden z největších světových pěstitelů banánů vyhlásil stav nouze. Pokud nemoc nedostanou pod kontrolu, zdražení banánů nemine ani Českou republiku.

Banánové plantáže zachvátila takzvaná panamská nemoc, což je plíseň, která zlikviduje celou rostlinu a i potom zůstává v půdě, kdy je 30 let neúrodná. Pokud se nemoc rozšíří dále, mohlo by to znamenat citelné zdražení banánů až o několik desítek procent i v Česku.

Kilogram banánů koupíte nyní v ochodě za 33 korun. Každoročně se banány zdražují o 13 – 16 %, tentokrát by navýšení bylo daleko vyšší. Sousedem Kolumbie je Ekvádor, což je největší vývozce banánů vůbec. Plíseň by se mohla rozšířit i do této země, což by znamenalo velmi citelný růst ceny.

V minulosti nemoc způsobila velké ztráty pěstitelům v jižní Asii a Africe. Nyní se vrhla na Kolumbii, kde už zlikvidovala stovky hektarů banánové úrody. Plíseň zasáhla nejrozšířenější odrůdu na světe jménem Cavendish. Nejprve zežloutnou listy a poté rostlina uhyne. Plíseň zůstává v půdě i třicet let poté, což znamená třicet let neúrodnou půdu.

Kolumbie nyní finančně přispívá menším zemědělcům na lepší dezinfekci strojů  a oděvů. Opatření se dotýká i přístavů či letišť, letecky se monitoruje šíření nákazy.