Demonstranti v Hongkongu blokují dopravu. Vláda upozornila na vážné následky.

V Hongkongu pokračují demonstrace, které i nadále gradují. V pondělí začali lidé stávkovat, doprava kolabuje a střetů s policií přibývá. Aktivisté zablokovali části silnic, sítě metra a dokonce i letiště zrušilo nad dvě sta letů. Jak uvedl server BBC, mnoho vlaků a autobusů nejezdí, demonstranti vyzvali ke generální stávce.

Rvačky v ulicích a konflikty s policií trvají již několik týdnů. V pondělí začala kolabovat i doprava. Aktivisté komplikují fungování města, chtějí demokratické reformy. Vyzvali ke generální stávce, které se má zúčastnit přes 24 tisíc lidí. Vláda upozornila, že o nastolení pořádku bude jednat rozhodně. Správkyně Carrie Lamová vzkázala demonstrantům na tiskové konferenci, že se dávají na cestu, ze které není návratu, a že toto jednání může výrazně poškodit ekonomiku města.

Hongkongské letiště patří mezi nejrušnější na světě, podle BBC již bylo zrušeno okolo 200 letů. Většina zrušených letů byla místních dopravců Hong Kong Airlines a Cathay Pacific.

Vlaková doprava je také komplikovaná. Cestující mají problémy s přesunem, demonstranti se pokusili zablokovat železniční trať.

Carrie Lamová uvedla, že tyto protesty dostaly Hongkong na pokraj velmi nebezpečné situace. Město by mohlo zažít ekonomický úpadek, už nyní se turisté vyhýbají obchodním čtvrtím a zavírají se obchody.

Demonstrace probíhají od ledna. Původně kvůli návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, ten již správkyně Lamová prohlásila za „mrtvý“, nyní lid požaduje demokratické reformy.