Řecký ostrov Kréta byl zasažen zemětřesením!

Hrůzné středeční ráno zažili obyvatelé a turisti na řeckém ostrově Kréta, které probudilo zemětřesení. Otřesy dosáhly síly 5,3 stupně Richterovy škály a byly cítit po celém ostrově. Naštěstí si zemětřesení nevyžádalo žádné zranění ani žádné škody.

Kréta se začala třást krátce po půl osmé ráno místního času a epicentrum bylo u města Anogia, které je daleko zhruba 31 kilometrů od hlavního města Heraklionu. Ohnisko bylo v hloubce asi 71 kilometrů, díky čemuž byly následky dost utlumeny. Otřesy byly cítit nejen na Krétě, ale také na vedlejších ostrovech v Egejském moři, avšak nikde prozatím nejsou hlášena žádná zranění ani škody.

„Během vteřiny se začal celý dům třást. Všechno v policích poskakovalo, zrcadla na zdi se divoce houpala. Kočky ani psi tomu ale nevěnovali pozornost,“ popisoval zemětřesení britský senior Stephen Davies, obyvatel Kréty.

Toto dnešní zemětřesení je druhým, které postihlo Řecko během dvou týdnů. První zemětřesení zasáhlo zemi 19. července u Atén.

V Řecku jsou zemětřesení docela častá. Řecko leží totiž na zlomu tektonických desek. Před dvěma lety, tedy v roce 2017, zasáhlo silné zemětřesení ostrov Kos, a to o síle skoro 7 stupňů. Tehdy si zemětřesení vyžádalo dvě oběti.