Nabídl dívce odvoz, místo toho ji zbil, znásilnil a zabil.

Ilustrační foto

Na jihu Rumunska ve městě Caracal se v neděli přiznal muž (66) ke dvěma vraždám. Policie zadržela pachatele v pátek, kdy zavraždil 15letou dívku, která cestovala stopem a muž jí nabídl odvoz. Dívka se den před smrtí dovolala třikrát na tísňovou linku, avšak policii trvalo 16 hodin lokalizovat telefon. Toto zdržení stálo dívku život. 

Alexandra Macešanuová (15) zmizela ve středu, když se chtěla dostat stopem z vesnice Dobrosloveni do města Caracal. Bývalý automechanik, nynější řidič taxíku Gheorghe Dinca mladé dívce zastavil, aby ji do městečka svezl. Nevinné svezení se proměnilo v bití, znásilnění a následné zavraždění patnáctileté Alexandry.

Ty činy přiznal

řekl novinářům Bogdan Alexandru, právník únosce a vraha. Sdělil také, že se muž přiznal i ke druhé vraždě Luizy Melencuové (18), která byla pohřešovaná od dubna.

Smrt mladé dívky bude mít relativně rozsáhlé následky, postup policie byl totiž zarážející. Alexandra zmizela ve středu, ale ve čtvrtek dopoledne se třikrát dovolala na tísňovou linku 112, kde prosila o pomoc. Policii trvalo 16 hodin lokalizovat mobilní telefon, ze kterého dívka volala. Údajně čekali tři hodiny před domem vraha, jelikož potřebovali povolení k domovní prohlídce, které podle rumunských zákonů v naléhavých případech není nutné. Podle rumunských médií upozornila na křik z domu Dincaova sousedka, ale policie toto oznámení zcela ignorovala.

Když už konečně policie vrazila do domu ve čtvrtek v noci, nalezla pozůstatky dívky na dně sudu s kyselinou. Muž byl zadržen a je nyní ve vazbě. Na jeho pozemku byly objeveny pytle se zamrazeným masem, které údajně nebylo zvířecího původu. Dincao je podezřelý nejméně ze tří vražd.

Váhání policie vyvolalo v Rumunsku nepokoje. Lidé v Bukurešti demonstrovali proti policii a proti vládě sociálně-demokratické premiérky Vioriky Dancilaové. Šéf rumunské policie Ioan Buda musel opustit svou funkci. Premiérka uvedla, že zvažuje zpřísnění trestu za zneužívání dětí, vraždy a znásilnění.