Nepokoje v Hongkongu pokračují, vlna protestů sílí: „Svobodný Hongkong!“

Už několik týdnů jsou ulice Hongkongu zaplaveny lidmi, kteří protestují proti návrhu zákona o extradici do pevninské Číny. Postupně protesty přerůstají v další požadavky jako je zachování demokratických výdobytků. Policie tuto neděli rozháněla davy protestujících gumovými náboji a slzným plynem. Občané dokonce jako výraz nesouhlasu poničili státní znak.

V neděli vláda svolila k pochodu protestujících, ale lidem se nelíbila délka trasy. Organizátorům protestu přišla tato trasa nedostatečně dlouhá a tak vyjádřili svůj nesouhlas. Pochod byl naplánován tak, aby lidé nešli kolem sídla vlády a parlamentu, kvůli podobným potyčkám v minulosti právě u těchto budov. I tak byly preventivně ohrazeny dvoumetrovými zábranami.

Organizátoři si také stěžovali na místo Wan Čchaj, kde pochod končí, protože mase lidí se odtamtud bude špatně odcházet. Poté, co došli do Wan Čchaj se někteří protestující odmítli rozejít a někteří zamířili k různým úřadům. Na styčný úřad Číny, což je symbol moci tamní komunistické strany, lidé házeli vejce a čínský státní znak poničili inkoustem. Sprejem zničili bezpečnostní kamery a vysklili okna policejní služebny cihlami. Protestující se usadili i na důležitých křižovatkách v centru a zablokovali dopravu kovovými zábranami.

Svobodný Hongkong! Demokracii teď!

ozývalo se z plných ulic města. Policie se snažila dav rozehnat slzným plynem i střelbou gumových nábojů. Organizátoři uvedli 430 000 lidí, kteří se zúčastnili protestů. I přesto správkyně Hongkongu Carrie Lamová návrh formálně nezrušila, přestože ho označila za mrtvý.