Portugalsko v plamenech

V neděli ve středním Portugalsku, nedaleko města Castelo Branco, hasiči bojovali s rozsáhlým lesním požárem. Zraněných bylo 20 lidí, většina se nadýchala kouře. Zasahovalo 19 letadel společně se stovkami hasičských vozů, dokonce i 20 vojáků se čtyřmi buldozery. Obce poblíž byly preventivně evakuovány a uzavřely se dvě silnice.

Asi 1800 hasičů bojovalo v neděli s ohněm v horské oblasti asi 200 km od Lisabonu. Kontrolu nad ohněm komplikoval silný vítr. Portugalská televize RTP uvedla, že místní úřady mají podezření na žhářství. Požár totiž vypukl na třech místech během pouhé hodiny. Policie poté uvedla, že zadržela asi 55letého muže podezřelého, že danou oblast zapálil.

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa poděkoval prostřednictvím stránek úřadu všem, kteří se účastnili boje s ohněm. Mezi 20 zraněnými je 12 civilistů, 8 hasičů, z čehož je jeden člověk těžce zraněný. Utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně.

V horské oblasti platila od čtvrtka výstraha před zvýšeným nebezpečím vzniku požáru, kvůli vysokým teplotám a suchu.

Tato oblast je opakovaně zasažena požáry. Poblíž tohoto regionu v roce 2017, zemřela příčinnou lesního požáru stovka lidí. O dva měsíce později si oheň vyžádal 50 životů.