Napětí stoupá poté, co se Írán zmocnil britského tankeru. Anglie jde diplomatickou cestou.

V Hormuzském průlivu byl v pátek zadržen ropný tanker Stena Impero plující pod britskou vlajkou. Íránské revoluční gardy oznámily, že loď odstavily, protože Britové údajně porušili „mezinárodní námořní právo“, jak uvedla íránská TV Press. Páteční incident však není první v této oblasti. 

Britské plavidlo údajně proplouvalo mezinárodními vodami, zatímco se k němu přiblížily íránské čluny s vrtulníkem a přiměly loď, aby zajela do jejich vod. Na palubě je 23 námořníků indické, ruské, lotyšské a filipínské národnosti. S lodí byl ztracen kontakt. Během pár hodin bylo ohlášeno, že Írán zabavil další tanker, libérijský MV Mesdare.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt uvedl v prohlášení, že na palubě obou tankerů není ani jeden britský občan, avšak všichni jsou v pořádku. Velvyslanec v Teheránu je v kontaktu s íránským ministerstvem zahraničních věcí a snaží se situaci vyřešit. Vyzdvihl rovněž nezbytnou svobodu plavby, aby se lodě v této oblasti mohly bezpečně a volně pohybovat.

Je to podruhé za více než týden, kdy bylo Spojené království terčem násilí íránského režimu

řekl mluvčí národní bezpečnosti USA Garrett Marquis.

K incidentům mezi Velkou Británíí a Íránem se opakovaně vyjádřil i americký prezident Donald Trump. Všiml si, že napětí mezi zeměmi eskaluje a někteří občané věří, že když se bude vyhýbat konfliktu s Íránem, povede to k válce. Trump také prohlásil, že se nyní děje to, na co dříve upozorňoval:

To jen ukazuje, že jsem měl pravdu o Íránu. Problémy. Nic než potíže.

Britský ministr varoval, že tato akce bude mít vážné důsledky, pokud Írán rychle nenechá odjet ropný tanker s britskou vlajkou, ale chtějí najít řešení diplomatickou cestou.

Hormuzský průliv, který spojuje Ománský záliv a Perský záliv, je jeden z nejdůležitějších bodů na světě

vzkázaly americké úřady. Pokud by měla být úžina uzavřena, byl by to pro světovou ekonomiku obrovský úder. Průliv je totiž jeden z nejfrekventovanějších míst převozu ropy a zhruba 80% se zpracovává pro trh v Asii.

Agentura Írán Fars dnes informovala, že britský tanker Stena Impero, se před zadržením účastnil nehody s rybářskou lodí, které následně nepomohl. Dokud prý neskončí vyšetřování, posádka zůstane na lodi v Íránu. K situaci se vyjádřila i společnost, které loď Stena Impero patří:

Naši pojistitelé v regionu byli v kontaktu s ředitelem námořních záležitostí v přístavu Bandar Abbas, který oznámil, že členové posádky našeho plavidla Stena Impero jsou v„ dobrém zdravotním stavu “a že tanker je v nedalekém Bandaru.