Hrozba z Ruska či nevinná zábava: FaceApp získá všechna vaše citlivá data

Funkce aplikace

Aplikace s názvem FaceApp se stala populární, díky možnosti pro mladé, vidět své staré já. Abyste mohli aplikaci používat, musíte přijmout dané podmínky. Americký senátor Chuck Schumer upozornil Federální úřad pro vyšetřování (FBI), že ruská aplikace se sídlem v Petrohradu, umožňuje správcům programu získat plný a neodvolatelný přístup k citlivým údajům a fotografiím uživatele.

Fotografie uživatelů putují do Ruska, kde foto upraví tak, že člověk, který má 20 let najednou vypadá na 60 let. Lidé bez většího váhání přijmou podmínky pro používání a to je podle Schumera riskantní. Obává se, že by se informace získané skrze tento program dostali do cizích vlád či k ruským bezpečnostním složkám. Tuto aplikaci z roku 2017 nyní používá přibližně 80 milionů lidí.

Pokud se přihlásíte například přes Facebook, aplikace získá všechna data, která jsou na profilu, dokonce i ta označena jako soukromá. Pokud používáte aplikaci, zpřístupníte všechny své fotografie včetně těch, které jste nikdy nikde nezveřejnili. Program dostatečně neinformuje uživatele o tom, kam poputují dále data, která po nich požaduje.

Firma Wireless Lab, která vyvinula FaceApp, však tvrdí, že data se ukládají mimo ruské území a po dvou dnech jsou smazána. Sporné je však to, že tato firma je registrována v Rusku a podle ruských zákonů, musí ukládat data uživatelů. Šéf firmy, Jaroslav Gončarov odmítá jakákoliv podezření:

Neprodáváme ani nesdílíme data s žádnými třetími stranami

Senátor Schumer však vidí v aplikaci hrozbu a má podezření, že je tímto ohrožována národní bezpečnost a právo Američanů na soukromí.