Problémy na letišti za vás vyřeší „Letecký kalkulátor vašich práv“

Evropské spotřebitelské centrum umožnilo lidem zjistit svá práva v nepříjemných situacích. Na svém webu zveřejnilo "Letecký kalkulátor vašich práv", kde zákazník ví, jaké povinnosti vůči němu má dopravce a čeho se smí dožadovat. Online program je v češtině a bezplatný, stačí zadat čas odletu a příletu a zákazník se dozví, jak v dané situaci jednat.

Zrušení letu, zpoždění či problémy se zavazadly. Dříve nejasnosti pro cestující, dnes díky této možnosti lidé vědí, na co mají nárok a jak se chovat. Program funguje jako aplikace v telefonu či online na webových stránkách. Nevládní organizace chránící práva spotřebitelů Fobrukerradet spolu s Evropským spotřebitelským centrem Norsko jsou zakladatelé tohoto usnadnění pro cestující.

Podle doby čekání při zpoždění a vzdálenosti místa přesunu se pak dá vygenerovat, co se může po dopravci vyžadovat. Například při více jak 3 hodinovém zpoždění máte právo na občerstvení. Při větším zpoždění můžete mít právo přenocovat v hotelu a mít zajištěnou dopravu tam i zpět. Tedy díky této aplikaci má zákazník jasno, co dělat v mnohokrát nejasných případech a dožadovat se svých práv snadno a rychle.

Kalkulator naleznete zde.