Český šachový velmistr byl přistižen na šampionátu při podvodu

Český velmistr šachu Igor Rausis byl ve čtvrtek ve Francii na šachovém šampionátu přistižen kontrolní komisí při podvodu. Rausis si na toaletě procházel různé možné tahů na svém mobilním telefonu. Velmistr byl ze šampionátu vyloučen a svou vinu přiznal.

Takovou mezinárodní ostudu si na sebe ušil 58letý český šachový velmistr Igor Rausis, který byl ze šampionátu ve Štrasburku ve Francii vyloučen, a to poté, co ho pořadatelé přistihli na toaletě, kde si procházel možnosti tahu na svém mobilu.

Už v dřívější době vyvolávaly Rausisovy výkony pochyby, kdy v jeho věku dosahoval velice dobrých výsledků. Dle Mezinárodní šachové federace je na 53. místě světového žebříčku aktivních šachistů a na druhém místě v České republice. Ta se na něj společně se speciální šachovou komisí pod vedením Yuriho Garetta zaměřila a na toaletě našla schovaný Rausisův mobil. Po chvíli jej přistihla i přímo při činu.

„Nyní se bude postupovat podle standardní procedury a bude následovat řízení, při němž se vyjasní veškeré podobnosti,“ řekl Garett.

Igor Rausis svoji vinu nepopřel. „Bohužel, nemám žádnou zbraň na svou obranu. Ve čtvrtek večer jsem byl záběrem kamery přistižen, jak držím v ruce telefon během rozehrané hry. Nyní zaplatím nejvyšší cenu za porušení šachových pravidel,“ dodal.

První cenou tohoto šachového šampionátů, který skončil 14. července, bylo 1000 eur, což je v přepočtu asi 25 600 korun.