Druhá šance pro zadlužené děti. Sněmovnou prošla novela insolvečního zákona

Poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákonu. Lidé, kteří nabyli dluhy před 18 rokem, budou mít šanci oddlužit se do tří let. Novela byla schválena ve zrychleném řízení a nyní poputuje do Senátu a prezidentovi k úplnému schválení. Návrh zákona byl odsouhlasen všemi 175 poslanci. Pokud tedy dlužníci splní podmínky oddlužení, zbaví se dluhů z dětství a začnou s čistým štítem.

Hlasování o novele insolvenčního zákona

Člověk, který chce žádat o oddlužení v rámci tohoto zákona, kde jsou dlužníci před 18 rokem zvýhodněni, však musí splnit určité podmínky. Jednou z nich je ta, že dluh musel vzniknout ze dvou třetin před dovršením plnoletosti.

„V naší zemi je zhruba 50 000 takových jedinců, kteří se stali obětí tzv. dětských dluhů, tedy se zadlužili před 18 rokem a často to bylo vinou rodičů či zákonných zástupců. Tento zákon jim tedy dává druhou šanci začít plně dospělý život,“ sdělila Kateřina Valachová (ČSSD).

Do této situace se dá dostat například nezaplacená pokuta jízdy načerno, která může být sice nízká, ale časem se může vyšplhat až na 20 000 korun. Dalším příkladem jsou poplatky za vývoz popelnic, kdy zákonný zástupce nezaplatí za dítě, a tudíž pokuta rychle vzrůstá. Tato novela zákona by měla takovým případům zabránit.

Děti s dluhy se tedy od platnosti novely insolvenčního zákona řadí do zvýhodněné skupiny jako jsou senioři a zdravotně znevýhodnění. Lidé, kteří požádali o oddlužení během doby od 1.6.2019 se mohou zpětně odvolat na tuto novelu, kdy dostanou stejné podmínky a možnost zbavit se dluhů do tří let. Podle Patrika Nachera (ANO 2011) by měl zákon začít platit od září 2019.

Díky jednomyslnému odhlasování Poslaneckou sněmovnou neproběhne druhé a třetí čtení zákonu a může tak začít platit zhruba o půl roku dříve, než je norma.