Protest proti chvaletické elektrárně. Aktivisté se dali nejdříve na pochod, poté blokovali vstup do budovy

Protestující aktivisté v pátek dopoledne vyrazili z Řečan nad Labem do Chvaletic, kam přijeli protestovat proti prodloužení provozu chvaletické elektrárny. Mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou začali aktivisté blokovat vstup do budovy elektrárny a tato blokáda by měla trvat celý víkend. Protest je součástí Klimakempu, který je organizován iniciativou Limity jsme my. Demonstrace se podle organizátorů účastní přibližně 400 lidí.

Krajská policejní mluvčí uvedla, že od čtvrtka do neděle je nad elektrárnou vyhlášená bezletová zóna.

Celou demonstraci sledují policisté, avšak před zahájením blokády byla atmosféra vcelku klidná.
Někteří demonstranti pochodovali s transparenty s nápisy „Bránit přírodu není zločin“, „Zastavme elektrárnu Chvaletice“ nebo také „Kapitalismus klima nezachrání“.

„Elektrárna prochází rozsáhlou ekologizací za sedm miliard korun,” řekla mluvčí vlastníka elektrárny společnosti Sev.en Gabriela Sáričková, k čemuž dodala, že v posledních dvou týdnech zabránila v polovině středních Čech blackoutu. „Proto nechápeme, proč aktivisté protestují právě tady,” doplnila.
Policisté vyzvali demonstranty, aby popřípadě umožnili vjezd vozidlům IZS a dalším vozidlům do elektrárny.

„Demonstranty jsme upozornili, že pokud naruší prostor elektrárny, dopustí se protiprávního jednání,” uvedla mluvčí policie Markéta Janovská.

Elektrárna Chvaletice je v provozu od roku 1979 a je tak nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en).

Není to tak dávno, co elektrárna dostala od kraje výjimku na limity oxidů rtuti a oxidů dusíku, které budou v platnosti od srpna 2021, avšak rozhodnutí není pravomocné.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..