Rath půjde na sedm let do vězení. Rozsudek je pravomocný

Davida Ratha, bývalého středočeského hejtmana, čeká nyní sedm let ve vězení. O takovém trestu rozhodl ve středu pražský vrchní soud. Ten zrušil na 8 a půl roku rozsudek Krajského soudu v Praze. Bývalý hejtman dostal navíc i peněžitý trest, a to deset milionů korun. Rath ale k vyhlášenému rozsudku, který je pravomocný, nedorazil.

Šest let za mřížemi a patnáct milionů korun každý, dostali manželé Kottovi. Ivana Salačová jako hlavní svědkyně dostala tříletou podmínku a dva miliony jako peněžitý trest. Všechny tyto osoby byly obžalovány za opravu zámku v Buštěhradu.

Co se týče manipulací s tendry na vybavení středočeských nemocnic, soud zde zprostil Ratha a další spoluobžalované části obžaloby. Rath byl navíc ještě zproštěn z obžaloby ohledně opravy hostivického gymnázia.

Pavel Zelenka, předseda odvolávacího senátu, zkritizoval Krajský soud v Praze, že nerespektoval závazný pokyn vrchního soudu, co se týká nepoužitelnosti odposlechů. Zelenka to označil jako závažnou procesní chybu, která musela být odvolacím soudem napravena.

Vlivem neuznání odposlechů se změnila tak důkazní základna, kdy část týkající se nemocničních zakázek stála právě na odposleších. „Není dostatek důkazů pro to, aby byly skutky prokázány. To je důvod, proč soud zprostil část jednání obžalovaných,“ řekla soudkyně Kateřina Korečková.

Opravy zámku v Buštěhradu a gymnázia v Hostivicích se podle soudu bezpečně prokázaly a uvěřil tak podnikatelce Salačové, která měla status spolupracující obviněné.
„Její výpověď považujeme za věrohodnou. Je zde velké množství důkazů, které její výpověď potvrzují a podporují,“ uvedla Korečková s tím, že se projekt třikrát měnil a zvyšoval se rozpočet kvůli tomu, aby do rekonstrukce putovalo co nejvíce peněz z Evropské unie.

„Pro nás je to satisfakce a ukazuje to, že jsme se rozhodli správně. Z našeho pohledu to bylo dobré rozhodnutí, bohužel výsledek trval dlouho. Bylo to pro klientku martyrium a myslím, že je ráda, že to má za sebou,“ uvedl obhájce Salačové Vojtěch Veverka.

První pravomocný rozsudek soudy vynesly po sedmi letech a jednom měsíci, a to od zatčení Davida Ratha s krabicí od vína a sedmi miliony korun. Vrchní soud v Praze se tímto případem zabýval podruhé a stejný verdikt zrušil v roce 2016 kvůli použití odposlechů. Nejvyšší soud ale poté uvedl, že odposlechy lze použít jako důkazní prostředek.

Co se týče první větve Rathovy korupce, v ní figuruje kromě něj dalších deset lidí. Podle obžaloby měli bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová s jejím manželem Petrem organizovat machinace s tendry na rekonstrukci buštěhradského zámku, opravy budovy hostivického gymnázia a nákupu různého vybavení do středočeských nemocnic a kladenského domova pro seniory.

Dle spisu měli Kottovi s Rathem brát úplatky za zajištění vítězství v tendrech úplatky a pak se o ně podělit. Celkem si tak přišli na 38 milionů, pak je ale zatkla policie.

Druhou větví případu se nyní zabývá Krajský soud v Praze. Ta se týká dalších pravděpodobně zmanipulovaných zakázek, v nichž čelí obžalobě Rath, Kottovi a další vysoce postavení manažeři Metrostavu. Soud zatím vyslechl obžalované, přehrával si odposlechy, avšak do současné doby nebyly vyslechnuti svědci. Hlavní líčení začalo letos v lednu a naplánováno je do konce října.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..