Čtvrt milionu lidí demonstrovalo na Letné a žádali odstoupení Babiše

V neděli se do Prahy na Letnou sjeli lidé z celé České republiky na dosud největší demonstraci za nezávislost justice a proti premiérovi Andreji Babišovi.

Policie odhadla počet demonstrantů okolo 200 000 a podle dat mobilního operátora jich bylo 258 000. Kvůli tak velkému množství lidí byla zavřena stanice metra Vltavská a pro vozidla ulice Milady Horákové.

Protestující všech věkových kategorií, převážně tedy středního věku, v odpoledních hodinách přijížděli autobusy a vlaky z celého Česka. Vše začalo v půl páté odpoledne, avšak už okolo patnácté hodiny se začali lidé objevovat v místech okolo pódia. Již před čtvrtou hodinou začala kolabovat doprava v metru, kdy linka A bylo maximálně přeplněná.

Demonstranti vyrazili s českými vlajkami, vlajkami EU a také s transparenty s kritikami proti Andreji Babišovi, ale také proti prezidentovi Miloši Zemanovi.

Na protest dohlížely desítky policistů, ale v pohotovosti byla také záchranná služba a několik dobrovolníků Českého červeného kříže.

V rámci dopravy byly posíleny také spoje do a ve večerních hodinách i z Prahy.

Demonstrace byla pořádána spolkem Milion chvilek pro demokracii, který svolal tento protest kvůli obavám o nezávislost justice, a to potom, kdy se rozhodl kabinet opustit ministra spravedlnosti Jan Kněžínek. Došlo k tomu poté, kdy státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, ve které je mezi obviněnými také Andrej Babiš.

Demonstranti požadovali demisi Andreje Babiše, který ale tvrdil, že k demonstraci není důvod. Navíc dodal, že v sobotu mu vyslovil podporu prezident Miloš Zeman, se kterým se sešel večer v Lánech.

Demonstrace měla varovat před tím, kam se Česká republika dostává pod premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem. V jejím úvodu promluvil místopředseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll, který varoval před uzurpací moci a také před tím, aby byla lidem ukradena demokracie.

Na pódiu také vystoupili hudebník Tomáš Klus, Jaroslav Šebek z Asociace soukromého zemědělství, spisovatel Jiří Padevět, ekolog Jan Piňos, youtuber Karel „Kovy“ Kovář, dramatik Zdeněk Svěrák, herec Ondřej Havelka, zpěvačka Bára Basiková aj.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..