V Česku neustále roste cena cibule, meziročně stoupla cena skoro o dvě stě procent

V České republice i dál cena cibule neskutečně roste, přičemž meziročně cena této zeleniny stoupla v květnu skoro o 189 procent, a to z 13,08 na průměrných 37,77 koruny za kilogram. Oproti předešlému měsíci cena cibule vzrostla o 41 procent. Tato data vyplývají z výpočtů na základě veřejně dostupných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

K tomuto rapidnímu nárůstu ceny cibule došlo podle ČSÚ už v únoru, kdy kilogram této zeleniny podražil skoro o 25 procent z 18,09 koruny na 22,58 koruny, avšak již předtím došlo k výraznému navýšení ceny loni v dubnu. Předtím cibule zdražila téměř o 35 procent z 13,06 na 17,60 koruny a za další rok cena stoupla ještě více.

„Od roku 2018 se běžná cena cibule téměř ztrojnásobila. V současné době se její cena pohybuje okolo 36 korun za kilo. V řadě řetězců ale atakuje hranici 45 korun,“ uvedl Petr Miklík ze srovnávače nákupních letáků Kupi.cz.

„Cena cibule stoupá vlivem loňského příliš teplého počasí v Evropě, které zapříčinilo sucho. To znatelně ovlivnilo úrodu této zeleniny. Musí se proto dovážet ze vzdálenějších zemí, což má pochopitelně vliv na cenotvorbu,“ dodal Miklík.

Podle Miklíka růstem normální ceny cibule vzrostla také její průměrná akční cena. „Ta stoupla zhruba o 15 korun na průměrných 23,90 koruny,” uvedl. Avšak co se týče slev, v současnosti jsou málokdy, a to kvůli nižší úrody cibule. „Zatímco v prvních pěti měsících roku 2017 jsme evidovali 44 akcí, v loňském roce jich bylo 25,” podotkl. „Letos jich řetězce uskutečnily pouze 19. Akčním nákupem se dá ušetřit zhruba pětina nákladů,“ uzavřel Miklík.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..