Arabská liga vyzývá Česko: „Nechte ambasádu v Tel Avivu tam kde je, ohrožujete právní a historický status okupovaného Jeruzaléma“

Česká ambasáda v Tel Avivu

Česká ambasáda v Tel Avivu

Předseda arabského parlamentu Mišál bin Fahim Salámí ve svém pondělním prohlášení apeloval na Česko, aby se řídilo rezolucemi OSN a „neohrožovalo historický a právní status okupovaného města Jeruzaléma“.

Salámí, podle tiskové agentury WAFA, která na prohlášení upozornila, zaslal dopisy i  předsedovi dolní i horní komory českého parlamentu a ministru zahraničí ČR, v nichž zdůraznil odmítavý postoj arabského parlamentu k výrokům prezidenta Miloše Zemana ohledně jeho plánů přemístit českou ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma.

Podle předsedy arabského parlamentu Salámího by šlo o porušení mezinárodní práva a radikální změnu v postoji České republiky. Ta stála v popředí zemí, jež v roce 1988 uznaly Stát Palestina.

Svoji ambasádu do Jeruzaléma přestěhovali Spojené státy americké. Zda tam bude i české velvyslanectví by měla rozhodnout vláda. Zeman při svoji poslední návštěvě Izraele zdůraznil, že se vládu pokusí přesvědčit.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..